Kolejne nasadzenia przy molo

Czas na porządki przy kołobrzeskim molo. Opisywaliśmy już nowe nasadzenia na Placu 18 Marca, przy pomniku Zosi w Podczelu, teraz czas na kołobrzeskie tereny przy molo. Jak wiadomo, jest to teren szczególny, dlatego roślinność  powinna być również szczególna.

Jednym z zadań trawy wydmuchrzycy jest na przykład zatrzymywanie piasku. Wydmuchrzyca piaskowa to szczególny gatunek trawy, wykorzystywany najczęściej do umacniania nadmorskich wydm i osuwających się, piaszczystych brzegów rzecznych. To idealna roślina na suchy teren, jest w dodatku bardzo ekspansywna.  Posadzone zostały również brzozy 'Doorenbos’. Brzozy te cechują się cienką, kredowobiałą i gładką korą. Młode sadzonki nie mają jeszcze białej barwy, ale z czasem gdy pień grubieje kora przebarwia się na biało. W zamyśle architekt Moniki Buśko – Kuś miał to być piękny i naturalny kontrast pomiędzy laskiem a jego granicą. Ten kontrast będzie szczególnie widoczny w czasie jesieni i zimy, kiedy drzewa pozostają bez liści.

Na terenach przy molo został osadzony również olbrzymi miskant 'Memory’. Choć patrząc na młode sadzonki trudno w to uwierzyć, ale ta odmiana dorasta do około 250 cm wysokości i 150 cm szerokości. Tworzy okazałe, wyprostowane kępy o fontannowym pokroju, a jesienią ponad kępą pojawiają się strzeliste, wiechowate kwiatostany w jasnym, perłowym kolorze.

O ile nie zostaną zniszczone przez wandali, jest szansa, że tereny te, oryginalnymi kompozycjami, będą cieszyć oko długie lata.