O podtopieniach, generale Skrzypczaku i branży turystycznej. Władysław Kosiniak – Kamysz odwiedził Kołobrzeg (foto, wideo)

W niedzielę, 21 czerwca, w ostatnią niedzielę przed wyborami prezydenckimi w Polsce, Kołobrzeg odwiedził Władysław Kosiniak – Kamysz. 

Dzisiaj strażacy walczą ze skutkami podtopień w Małopolsce. Od uczestnictwa Andrzeja Dudy w sztabie kryzysowym rozpoczął w. Kosiniak – Kamysz swoje spotkanie z mieszkańcami Kołobrzegu:

  • Co przez 5 lat zrobił, żeby do takich sytuacji nie dochodziło? Bo powstała spółka Wody Polskie, która zabrała kompetencje melioracji i gospodarki wodnej samorządom. Uważam, że to jest złe działanie, to jest pozbawianie wspólnoty samorządowej uprawnień, działań, możliwości przeciwdziałania skutkom podtopień i powodzi. Wody Polskie się nie sprawdziły. Ja zwrócę kompetencje samorządom. Samorząd wojewódzki będzie odpowiadał za gospodarkę wodną, za meliorację, za retencję, za wszystko, co wiąże się z dbałością o stan środowiska, zasobność wody, a w wypadku gdy tej wody jest za dużo – żeby było bezpiecznie.

Władysław Kosiniak – Kamysz w dalszym ciągu swojego wystąpienia nawiązał do spraw Pomorza Zachodniego. Mówił o wsparciu dla miejscowości i osób pracujących kiedyś w PGR-ach. Nawiązał również do połowów rekreacyjnych:

  • Pierwsza sprawa – chcę wezwać ministra gospodarki morskiej do odpowiedzi: dlaczego połowy rekreacyjne nie są dotowane z Unii Europejskiej i postojowe nie jest wypłacane dzisiaj tym, którzy przekształcili swoje kutry, zaangażowali się i stworzyli firmy, które zapraszają na połowy rekreacyjne, coraz bardziej popularne. Nie można, jest zakaz połowu dorsza, nie ma też możliwości rejsów rekreacyjnych. Powinno być wypłacane postojowe rybakom, którzy w ten sposób zarabiają na życie, a jest to zaniedbane, to się nie dzieje i to trzeba naprawić.

Jako zwierzchnik sił zbrojnych wspólnie z generałem Waldemarem Skrzypczakiem powoła Kolegium Dowódców Wojskowych, które będzie opiniować, wspierać prezydenta Rzeczpospolitej w podejmowaniu decyzji dotyczących modernizacji armii:

  • Ja chcę, żeby armia polska była silna tym, co produkujemy w Polsce, w firmach, które płaca podatki w Polsce. Nie może być tak, że ogromne pieniądze idą za granicę, a w Polsce nie ma inwestycji w przemysł zbrojeniowy na takim poziomie, który gwarantuje bezpieczeństwo.

W. Kosiniak – Kamysz, który jednocześnie jest prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, odpowiadał również na pytania dziennikarzy. Nawiązał do propozycji zwiększenia frekwencji w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców, która może – jeśli będzie wysoka – skutkować przyznaniem wozów strażackich. Zachęcał do uczestnictwa w wyborach i oddania głosu na jego kandydaturę.

Postulaty odnośnie branży turystycznej na ręce kandydata złożyli: Aleksander Bolko – prezes zarządu Kołobrzeskiej Izby Gospodarczej oraz Mariusz Ławro – prezes Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno – Uzdrowiskowego. Więcej w materiale wideo.

Fot. Małgorzata Abramowicz