Nowy eksponat w Muzeum Patria Colbergiensis: srebrny medal

Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis” wciąż penetruje rynki antykwaryczne na terenie kraju i po za jego granicami. Ciągłe trzymanie ręki na pulsie skutkuje sprowadzaniem do naszego miasta kolejnych pamiątek związanych z jego historią. Tak było również dzisiaj. 

Do Kołobrzegu srebrny medal, który wytworzono z okazji 28 zawodów strzeleckich dla federacji Pomorza Tylnego (niem. Hinterpommern). Zawody odbyły się w dniach 9 – 11 lipca 1932 roku. W tych dniach przedwojenny Kołobrzeg był świadkiem zmagań w strzelaniu do celu najlepszych zawodników z obszaru obejmującego obecne województwo zachodniopomorskie oraz część województwa pomorskiego i wielkopolskiego.

  • To drugie spośród odznaczeń strzeleckich, które trafiło do naszego muzeum. Pierwsze również jest wykonane w srebrze, przypuszczalnie próby 800, choć wykonane zostało w formie krzyża maltańskiego z umieszczonym  na nim emaliowanym herbem miasta. Obecnie pozyskany medal jest okrągły. Na awersie widnieje kołobrzeski ratusz miejski wraz z eksponowanym przed nim wówczas pomnikiem króla Prus Fryderyka Wilhelma III dłuta uznanego artysty Friedrich Drake’a. Zawarta na rewersie treść wskazuje  na okoliczność wybicia medalu. Pięciowierszowy napis mistrz medalierstwa umieścił pośród spiętych szarfą gałązek oliwnych. Od najbliższej niedzieli zabytkowy wyrób oglądać będzie można w piwnicach ratusza – mówi dyrektor muzeum mgr Ewa Wendland.