Co zrobić w przypadku spotkania z foką? Błękitny Patrol WWF apeluje i doradza

Spacerując po kołobrzeskiej plaży możemy natknąć się na niezwykłego plażowicza – fokę szarą.  Jej populacja odbudowuje się we wschodnim Bałtyku dzięki czemu możemy coraz częściej spotkać tego niezwykłego bałtyckiego ssaka. W sytuacji kiedy spotkamy fokę, należy zachować spokój i dystans. Foka jest drapieżnikiem i spłoszona potrafi się bronić. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju foki nie należy podchodzić bliżej niż na 20 metrów obchodząc zwierzę pod samą wydmą.

W żadnym wypadku nie należy wciągać foki do morza, polewać wodą, płoszyć jej itp. Niestety przez niewiedzę często zdarza się, że osoby które spotkały fokę próbują jej „pomóc” w nieodpowiedni sposób. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF zwracają się z apelem do czytelników portalu o propagowanie trzech zasad w sytuacji spotkania foki:

1 – zachowaj spokój i bezpieczny dystans
2 – przekaż informacje o spotkanej foce telefonując pod nr 795-536-009 podając jej położenie
3 – poinformuj pozostałe napotkane na plaży osoby o zachowaniu dystansu.

Foka szara żywi się rybami. Na plażę wychodzi odpocząć, wygrzać się i wysuszyć futro. Jest to jej naturalne zachowanie.

Jeśli zaobserwujesz fokę poinformuj o tym Błękitny Patrol pod nr 795-536-009. Wolontariusze zajmą się foką, sprawdzą czy jest zdrowa i nie potrzebuje pomocy.
W Polsce badaniami i opieką nad morskimi ssakami zajmuje się Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu. W działającym tam fokarium można cały rok obserwować foki.

Zdjęcia:  Natalia i Jakub Chojeccy,  Błękitny Patrol WWF

Tekst – Jakub Gmiński , Błękitny Patrol WWF