Brak limitu osób podczas procesji w święto Bożego Ciała. Zniesiona również dyspensa od mszy

Po konsultacjach Konferencji Episkopatu Polski z Ministerstwem Zdrowia, diecezja koszalińsko – kołobrzeska poinformowała, że podczas procesji Bożego Ciała nie obowiązuje limit 150 osób uczestniczących w wydarzeniu. Od 1 czerwca przestaje obowiązywać dyspensa ogólna, ale pozostanie ona w mocy dla określonych grup osób.

Biorąc pod uwagę komunikat Przewodniczącego KEP, bp Edward Dajczak z dniem 1 czerwca odwołał udzieloną 25 marca ogólną dyspensę od niedzielnego uczestnictwa w Mszach św. Jednocześnie dyspensa zostaje utrzymana dla osób w podeszłym wieku, z objawami infekcji lub czujących trudny do pokonania lęk przez zarażeniem się. Odwołanie dyspensy oznacza, że wierni są ponownie zobowiązani do uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane. Brak takiego uczestnictwa jest grzechem. Wyjątek stanowią tylko osoby wymienione w trzech powyższych sytuacjach.

Zmieniła się również sytuacja odnośnie procesji wokół święta Bożego Ciała. Komunikat diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej podaje, że podczas procesji nie obowiązuje limit 150 osób. Pozostałe zalecenia pozostają bez zmian. Zatem niezależnie od ilości osób, procesje mają się odbyć przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Uczestnicy muszą mieć zasłonięte usta i nos lub zachować dystans co najmniej 2 m, w większych miejscowościach najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest procesja wokół kościoła do czterech ołtarzy, a w mniejszych miejscowościach, gdzie liczba wiernych nie zostanie przekroczona, można zorganizować procesję w zwyczajny sposób. (całość: tutaj.)

Fot. Goran Horvat / Pixabay