Wyjątkowy koncert online w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja w Lesie Kołobrzeskim odbył się koncert pieśni patriotycznych. Wykonali je: Paweł Mallek i Anna Kucharska, przyjaciele Muzeum Patria Colbergiensis. Duet ten na co dzień występuje jako „Tomek Trust &Annie”.

  • Jesteśmy w miejscu, które odkryliśmy: reducie po żołnierzach pierwszego regimentu Legii Poznańskiej – mówi Robert Maziarz z Muzeum Patria Colbergiensis, organizatora koncertu. – Przypomnę: w 1807 wybuchło pierwsze w dziejach Polski udane spotkanie. Wielkopolanie, pod dowództwem księcia generała Antoniego Pawła Sułkowskiego, przybyli pod Kołobrzeg w 1807 roku.

Robert Maziarz przypomniał krótko, co się działo 213 lat temu w tym miejscu. Książę Antoni Paweł Sułkowski, magnat z Rydzyny, posiadacz własnego zamku  koło Leszna, utworzył w garnizonie gnieźnieńskim pułk, który przybył pod Kołobrzeg w 1807 roku. 3 maja 1807 roku o godzinie dziesiątej pułk rozwinął sztandary polskie, które wyjątkowo wyglądały jako rozwinięte nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Kapelan pułku ksiądz Ignacy Przybylski, wygłosił kazanie. Jego treść później była również opublikowana w „Gazecie Korespondenta Wojennego i Zagranicznego” w dniu 27 maja 1807 roku.

  • Jesteśmy właśnie przy tym wyjątkowym miejscu, przy tej reducie na wyspie, i w tym miejscu,  w Lesie Kołobrzeskim,  pośród bagien solnych, zagrają dla Was nasi przyjaciele – mówił R. Maziarz.

Jednym z utworów, który usłyszeliśmy podczas tego koncertu był utwór „Zapomniany posterunek”, który napisał Krzysztof Matejczyk, przyjaciel Muzeum.

  • Inspiracją do napisania tego utworu było właśnie odkrycie przez nas tego miejsca, reduty po żołnierzach Sułkowskiego – zapowiadał R. Maziarz.

Ze względu na zaostrzone przepisy dotyczące epidemii, koncert odbył się online. Mimo to, zgromadził bardzo dużą ilość słuchaczy. Był to wyjątkowy sposób uczczenia rocznicy Konstytucji 3 Maja. Prowadzący opowiadał o każdym utworze, który wykonywał. Oprócz samej radości ze słuchania utworów, jest przy okazji duża dawka historii, a także humoru. Zapraszamy do obejrzenia zapisu tego koncertu.