Bp Dajczak udziela dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na 1 maja

Wszystkim wiernym na terenie diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych udzielił bp Edward Dajczak. Uczynił to  „ze względu na świąteczny charakter dnia 1 maja”. Jednocześnie biskup zachęca wiernych, aby tego dnia podjąć inne dzieła pokutne, która zastąpią wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Przypomnijmy, że dzień 1 maja przypada w tym roku w piątek, a zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, wierni we wszystkie piątki muszą zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Zgodnie z przepisami kanonicznymi post i wstrzemięźliwość nie są bowiem tym samym. Post ma swoje określenia, natomiast wstrzemięźliwość od spożywania mięsa obowiązuje w Środę Popielcową, w Wielki Piątek oraz we wszystkie pozostałe piątki roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Bp Dajczak z takiej możliwości skorzystał.

Komunikat bp E.Dajczaka: Dyspensa od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na 1 maja

Nie wszystkie diecezje w kraju taką decyzję podjęły: przykładowo arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, zaapelował, aby w pierwszy dzień maja, który w tym roku przypada w pierwszy piątek miesiąca, podtrzymać pokutny charakter tego dnia i zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (przeczytaj).