RCK tworzy muzyczny film promujący Kołobrzeg. Zobacz zdjęcia i wideo z produkcji.

Kołobrzeg czeka na turystów, Kołobrzeg wraca do życia – takie przesłanie mają mieć akcje promocyjne, które przez miniony weekend miały miejsce w różnych częściach miasta. Jedną z nich była „Oda do radości”: film, w którym muzycy wykonywali ten utwór w różnych częściach miasta. 

Kołobrzeska wersja „Ody do radości” to jedna z akcji, która ma wypromować Kołobrzeg wśród turystów. Grupa 11 muzyków z Poznania, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wykonywała utwór w różnych częściach miasta: w porcie jachtowym, na bulwarze, w amfiteatrze, w bindażu czy pod Pomnikiem Zaślubin. To film promujący Kołobrzeg z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Muzycy grają w maskach, jednak na jednym z ujęć flecistka ściąga maskę i gra bez niej – ma to symbolizować pokonanie zarazy. Film ma zostać wyemitowany pierwszego maja. Utwór wykonywali muzycy z Poznania.

  • Chcemy pokazać, że miasto jest znowu otwarte,  że czekamy na turystów – mówi Maciej Fortuna, dyrektor kołobrzeskiego Regionalnego Centrum Kultury, na zlecenie którego ten film jest realizowany. – Chcemy w ten sposób przekazać, by wszyscy, którzy się wahają jeszcze, żeby przestali i żeby tu do nas przyjechali. Czas najwyższy, byśmy coś zrobili, promowali naszą bazę turystyczną i miasto – dodaje.

Uczestnicy tej akcji otrzymali  8 tysięcy złotych brutto jako honorarium autorskie. Resztę kosztów pochłonęły koszty własne utrzymania – 2 tysiące złotych oraz postprodukcja – 3200 zł.  Uczestnicy przyjeżdżali do miasta osobno, osobno również nagrywali utwór.

Jednocześnie z tym filmem ruszyła akcja outdoorowa. „Oprócz błękitnego nieba” to utwór przewodni kolejnej akcji promocyjnej. Nagrało go 10 muzyków z Kołobrzegu, również z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

  • Wyboru tytułu dokonała Monika Dziedzic, na początku miał to być jeden wykonawca, jednak stanąłem na stanowisku, że należy wspierać lokalnych artystów, stąd ich wyboru dokonał Tadeusz Kielar. Powstał pomysł, by ta piosenka była myślą przewodnią Dni Kołobrzegu – mówi M. Fortuna.

Artyści nagrywali utwór w swojej wersji, po czym został on fachowo zmiksowany. Jak zapewnia dyrektor, wszystko zostało zaplanowane tak oszczędnie, jak tylko można było. Tu na całość produkcji przeznaczona była kwota 8 tysięcy.

  • Wolę miasto promować przez kulturę – przyznał dyrektor RCK. – Musimy dać jasny sygnał, że jesteśmy gotowi, że wraca do nas życie i żeby turyści również wracali – dodaje.

Audio i wideo utworu trafi do kołobrzeżan, kiedy tylko będzie gotowe. Kwestie dotyczące promocji w innych mediach jeszcze zostaną omówione, gdyż zależy to od wielu czynników i warunków. Na Dni Kołobrzegu ponadto szykowany jest streamowany koncert, o szczegółach jeszcze poinformujemy.

Jednocześnie dyrektor przypomina o innych trwających akcjach, w których Kołobrzeżanie mogą brać udział.  Pierwsza to „Kiedy już będzie po wszystkim -#mewy”. Tu między innymi będą potrzebne figurki mew wykonane w technice origami. Zostaną one następnie użyte w instalacji przestrzennej. Mają symbolizować oczyszczenie z wirusa i pokonanie  z nim walki. O szczegółach tej akcji RCK będzie informować w lokalnych mediach. Kolejną sprawą jest komiks, który już od kilku dni współtworzą kołobrzeżanie na portalu społecznościowym Facebook. Szczegóły tej akcji również znajdziemy w lokalnych mediach lub na social mediach tej instytucji.

Foto i wideo: Małgorzata Abramowicz