O fake newsach podczas internetowych seminariów

W czasie pandemii wiarygodna i sprawdzona informacja jest na wagę złota. Pozwala ona zadbać o zdrowie i życie nas samych, a także naszych najbliższych. Jakie treści na temat koronawirusa są godne zaufania? I jak rozmawiać z krewnymi i znajomymi, którzy uznali fałszywą informację za prawdę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas webinariów organizowanych przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

 Podczas internetowych seminariów dowiemy się czym charakteryzuje się dezinformacja, co wspólnego z nią mają influencerzy oraz co może wskazywać na fałszerstwa w informacji. Wyjaśnione zostanie pojęcie infodemii oraz tego, dlaczego umysł prowadzi nas czasami na manowce. Przedstawionych zostanie też kilka narzędzi, dzięki którym szybciej można zweryfikować wiralowe zdjęcia i wideo.

 Webinary skierowane są do uczniów szkół średnich i nauczycieli. Odbędą się one 28 kwietnia, w maju i czerwcu (szczegółowe terminy wkrótce). Organizatorem jest Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Akademią Fact-Checkingu (Stowarzyszenie Demagog).

Od kilku lat zachodniopomorska młodzież bierze udział w wydarzeniach związanych z dezinformacją. Wydarzenia te organizuje Samorząd Województwa we współpracy z ekspertami  i osobami pracującymi z młodzieżą.  W maju 2018 roku Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zaprosił młodzież do udziału w warsztatach na temat fact-checkingu. Rok później młode osoby wzięły udział w prelekcjach dotyczących dezinformacji związanej z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie to (“Fake newsy i mowa nienawiści wrogami Unii Europejskiej”) połączyło uczniów, ekspertów unijnych, dziennikarzy i nauczycieli w celu podjęcia walki z fake newsami w sieci. We wrześniu 2019 roku ponownie zaproszono młodzież do pracy metodami edukacji nieformalnej w temacie fake newsów. Młode osoby spotkały się z Komisją CIVEX (Komisja Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych Komitetu Regionów), dzięki czemu miały możliwość przedstawienia Komisji swojego punktu widzenia na temat informacji.

Harmonogram webinarów:

Webinar: “Cała prawda o fake newsach” (28 kwietnia br. godz. 16)

Prowadzący: Patryk Zakrzewski 

Zakres tematyczny:

  • fake newsy szybsze niż wirus (światowa infodemia)
  • rodzaje fałszywych informacji
  • skąd się bierze dezinformacja na temat koronawirusa – przykłady z Polski i świata
  • reakcje platform społecznościowych
  • aspekty psychologiczne

Link do rejestracji:

https://demagog.clickmeeting.pl/cala-prawda-o-fake-newsach/register

Maksymalna liczba uczestników: 100 osób.

 

Webinar: “Narzędzia fact-checkera” (maj br.)

Prowadzący: Mikołaj Rogalewicz

Zakres tematyczny:

  • lateral reading, czyli sprawdzanie w poziomie
  • wyszukiwanie obrazem – Google i Yandex
  • weryfikacja wideo – InVID Verification Plugin
  • archiwum Internetu – Wayback Machine

Webinar:  “Gdy fejm się zgadza, a odpowiedzialność nie”  (czerwiec br.)

Prowadząca: Kinga Klich 

Zakres tematyczny:

  • influencerzy-dezinformatorzy
  • youtuberzy w walce z nieprawdą
  • media społecznościowe jako element infosfery