Nocny e-mail z żądaniem udostępnienia danych wyborców

Wójtowie, prezydenci i burmistrzowie miast w Polsce otrzymali dziś w nocy e-mail, ze znacznikiem wskazującym na Pocztę Polską, w którym żąda się przekazania na rzecz Poczty danych ze spisu wyborców, w tym danych wrażliwych, takich jak np. PESEL. Prezydenci poszczególnych miast zapowiadają zgłoszenie sprawy do prokuratury i mówią o naruszeniu prawa.  Arkadiusz Wiśniewski – prezydent Opola twierdzi, że przekazanie stanowiłoby naruszenie prawa i mówi stanowcze “NIE” poleceniu wojewody,  Arkadiusz Chęciński  – prezydent Sosnowca zgłasza sprawę do prokuratury.

Podobny mail wpłynął również do kołobrzeskiego Urzędu Miasta. W nagłówku wiadomości była nazwa Poczty Polskiej, jednak nie był on podpisany ani podpisem elektronicznym, ani imieniem oraz nazwiskiem.

  • Potwierdzam, że taki mail wpłynął – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kołobrzeg. – Nie jest podpisany podpisem elektronicznym i analizując to na gorąco mogę powiedzieć, że aby wydać dane ze spisu wyborców, zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Komisji Wyborczej, niezbędny jest wniosek z podpisem elektronicznym osoby upoważnionej oraz kopia, że operator ma taki obowiązek nałożony przez administrację rządową – uzasadnia.

Wygląda na to, że jak dotąd wszystkie takie wiadomości, ze względu na brak stosownych dokumentów oraz podpisów,  powinny być potraktowane jak anonim. O dalszym ciągu sprawy będziemy informować.

 

 

 

Fot. poglądowe:  Free-PhotosPixabay 

źródła cytatów: Twitter.com

1 thought on “Nocny e-mail z żądaniem udostępnienia danych wyborców

Komentowanie zamknięte