Harcerska baza logistyczna

Koszaliński Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej stworzy mobilną bazę logistyczną wraz z wyposażeniem. Służyć ona będzie jako miejsce schronienia, odpoczynku czy punktu pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych. Zadanie wspiera Urząd Marszałkowski WZ.

 Mobilna baza logistyczno-programowa wykorzystywana będzie na terenie województwa zachodniopomorskiego w sytuacjach kryzysowych. Zakwaterowanie znajdą w niej ewakuowani, poszkodowani, powstanie tam też punkt pierwszej pomocy. Będzie to również miejsce odpoczynku oraz planowania dla ratowników biorących udział w akcjach. Pomieści ona ponad 200 osób. Aby utworzyć mobilną bazę zakupione zostaną m.in. namioty, łóżka polowe, materace, skrzynie, pontony, kamizelki ratunkowe, awaryjne źródła zasilania, agregat prądotwórczy, pilarka do drewna, sprzęt kuchenny, lodówka, latarki czy apteczka z wyposażeniem.

Baza służyć będzie także do organizacji różnych form wypoczynku dla harcerzy – dzieci i młodzieży z powiatów: koszalińskiego, świdwińskiego, białogardzkiego, szczecineckiego i miasta Koszalin. Pozwoli ona na profesjonalne i bezpieczne organizowanie wyjazdów harcerskich w ciągu roku, między innymi obozów i zimowisk, a także wielu mniejszych inicjatyw.

Do beneficjenta trafi z budżetu województwa zachodniopomorskiego 100 tys. zł. To środki pochodzące z konkursu organizowanego przez Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego WZ. Baza dostępna będzie w drugiej połowie bieżącego roku.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, działający na terenie powiatów, koszalińskiego, świdwińskiego, białogardzkiego i szczecineckiego oraz miasta Koszalin, istnieje w tym regionie od 25 lat. Jest dynamicznie rozwijającym się środowiskiem, które w swoich strukturach zrzesza ponad 200 młodych mieszkańców regionu.

Fot. (archiwum) Małgorzata Abramowicz