Jak już informowaliśmy, do przewodniczących klubów trafił dzisiaj projekt uchwał dotyczący pakietu pomocowego dla przedsiębiorców. Będzie on głównym tematem najbliższej sesji Rady Miasta.
Projekt – pakiet uchwał, który opracował cały zespół przy Prezydent Miasta, dotyczy wprowadzenia na terenie Gminy Miasta Kołobrzeg programu pn.: “Kołobrzeski program pomocy indywidualnej udzielanej przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19”
Pierwsza uchwała to Program, który określa ramowe zasady ubiegania się w Gminie Mieście Kołobrzeg o udzielenie pomocy indywidualnej przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku ogłoszoną epidemią.
Kolejny projekt uchwały dotyczy zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu. Według projektu zwalnia się z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, za miesiąc kwiecień 2020 r., przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Ze zwolnienia może skorzystać przedsiębiorca, który nie dokonał zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracowników w wymiarze większym niż 5% ogółu zatrudnionych, a także taki, który nie ma zaległości z tytułu podatku od nieruchomości za okres przed dniem 1 marca 2020 r.
Trzeci projekt z pakietu dotyczy odstąpienia od dochodzenia należności o charakterze cywilnoprawnym z tytułu czynszu przypadających Gminie Miastu Kołobrzeg. Rozumie się przez to wymagalne i niewymagalne należności pieniężne z tytułu czynszu wynikającego z zawartych przed dniem 14 marca 2020 r. umów najmu i dzierżawy nieruchomości lokalowych i gruntowych należących do Gminy Miasta Kołobrzeg. Projekt ten zakłada odstąpienie od dochodzenia należności o charakterze cywilnoprawnym za miesiące: kwiecień i maj 2020 r. w stosunku do przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeni. Warunkiem otrzymania pomocy, o której mowa w ust. 1 jest ochrona miejsc pracy w okresie jej otrzymywania, w przypadku przedsiębiorcy zatrudniającego co najmniej jedną osobę przed dniem 1 marca 2020 r., a także brak zaległości z tytułu należności cywilnoprawnych wobec wierzyciela za okres przed dniem 1 marca 2020 r.
Prezentowaliśmy już stanowisko radnych Prawa i Sprawiedliwości, dziś na temat pakietu rozmawialiśmy z radnym niezależnym Jackiem Woźniakiem. Generalnie zaznacza, że te projekty uchwał co do zasady popiera.
- Merytoryczna zawartość tych projektów, które dostałem do analizy, mi się podoba. Ujęto część moich postulatów, jednym z nich był postulat ulgi od środków transportu. Kolejna rzecz, która była nie tylko moją propozycją: pomoc ma być uzależniona od ratowania miejsc pracy. Chodzi o to, by pomoc trafiła do pracodawcy, który utrzymał miejsca pracy. Niech udowodni, że zachował pracowników, że uratował miejsca pracy, a potem może otrzymać od nas pomoc. Budżet miasta jest tylko budżetem, będziemy z tego kryzysu wychodzić długo, ale nie dajmy się zwariować. Jest jedna ważna rzecz: oczekuję od pani prezydent, jeśli nie najbliższą sesję, to na kolejną, przygotuje nam pakiet oszczędności wydatków bieżących. Jestem przeciwnikiem wstrzymywania wydatków majątkowych, bo są one finansowane z innych źródeł, nie na przykład z podatków od nieruchomości. Jestem zwolennikiem cięcia wydatków bieżących. W wydatkach bieżących trzeba ucinać co trzeba – mówi radny.
Zdaniem radnego nie wolno zatrzymać inwestycji majątkowych, czy to budowy promenady – bo można stracić dofinansowanie – czy innych zaplanowanych inwestycji. Jak wskazuje radny, to przedsiębiorcy napędzają gospodarkę poprzez realizację zadań. Radny uważa, że cięcie wynagrodzeń nie spełni swojej roli, wręcz przeciwnie – wywoła napięcia, które w tym ciężkim czasie nie są nam do niczego potrzebne. Mówił również o pożyczkach zwrotnych dla spółek miejskich: jeżeli prezydent podejmie taką decyzję, że spółki mają odraczać terminy płatności dla przedsiębiorców, to wtedy w budżecie miasta trzeba zarezerwować środki na pożyczki zwrotne dla spółek, żeby zapewnić im płynność finansową. Jeśli znajdą się w budżecie na to pieniądze, to radny nie widzi przeszkód, aby tego nie robić. Jak ostatecznie się ukształtuje projekt pakietu pomocowego, dowiemy się najprawdopodobniej za tydzień.