“Budżet nie guma” – mówi radna Brączyk i apeluje o działanie bez podziału na kluby

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która ma mieć miejsce po świętach, radni będą debatować o pakiecie pomocowym, w pierwszej kolejności dla przedsiębiorców. Jednak wielu radnych chce pomóc również mieszkańcom. Przypomnijmy, że miesiąc temu radna Renata Brączyk złożyła pismo do prezydent miasta Anny Mieczkowskiej w sprawie obniżki cen wody. Dziś, gdy kwarantanna społeczna trwa już czwarty tydzień, radna wskazuje, że budżet miejski powinien ulec zmianie – powinny z niego zostać wycofane projekty takie jak imprezy, eventy czy koncerty:

  • Sytuacja budżetu miasta jest trudna, nie ma tutaj wątpliwości. Budżet nie guma, nie jest tak elastyczny, jakbyśmy chcieli. Dlatego też należy zminimalizować wydatki na imprezy, eventy, koncerty, łącznie z ich odwołaniem do 30 czerwca. Budżet obywatelski i jego realizację przesunąć na 2021 rok, choć jest mi trudno o tym pisać, bo wygrane projekty są rewelacyjne i nam przydatne, jednak nie „niezbędne do życia”. Inwestycje, remonty poddać analizie i wykonać te, które są konieczne – pisze radna.

Radna ponadto proponuje inne rozwiązania dla mieszkańców: elastyczne, dogodne dla mieszkańców formy opłat lokalnych (nieruchomość, grunt), ulgi w czynszach dla potrzebujących (w Sopocie zawieszono podwyżki czynszów na rok), przedłużenie, rozłożenie na raty, lub zwolnienie opłat za dzierżawy, wyłączenie parkometrów do 30 maja, stworzenie platformy i.mieszkaniec, jako kanał informacyjno-doradczy dla mieszkańców oraz ulgi w opłatach za wodę i odpady komunalne – tu radna wskazuje, że na przykład Ostrowiec Świętokrzyski i Chorzów obniżyli opłaty za wodę od 1.04-30.06).

Radna apeluje do wspólnego działania, bez podziałów na kluby:

  • Pani Prezydent, Państwo Radni, to jest ten czas szukania rozwiązań i najszybszego wdrażania do realizacji PAKIETU ANTYKRYZYSOWEGO dla MIESZKAŃCÓW. Wróćcie do swoich ulotek wyborczych, w których deklarowaliście, że MIESZKAŃCY są NAJWAŻNIEJSI. Działajmy wspólnie, bez podziału na kluby.

Jak będzie naprawdę, okaże się to już podczas planowanej sesji.

Fot. Dariusz Swosiński 

Prezentujemy w całości wpis radnej:

Przeczytaj także list do Prezydent Miasta o obniżkę cen: