Pakiet pomocowy prawie gotowy, teraz trafi do przewodniczących klubów

Dziś obradował zespół, którego zadaniem jest opracowanie pakietu pomocy dla przedsiębiorców. Ze względu na panujące warunki przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Maciej Bejnarowicz przeprowadził live czat z mieszkańcami, w którym przedstawił główne założenia pomocowe. W pierwszej kolejności dla przedsiębiorców, którzy utrzymają miejsca pracy.  

  • Nie ma czasu na spory, na kłótnie. Jest to czas, by każdy z nas w sposób kreatywny, życzliwy wskazywał możliwości pomocy naszym mieszkańcom. Ta pomoc jest niezbędna – mówił M. Bejnarowicz podczas czatu.

Przewodniczący podczas spotkania mówił o zespole ds. opracowania pakietu pomocy dla przedsiębiorców, działającym przy Prezydent Miasta, a do którego otrzymali zaproszenie jako klub radnych.

  • Pakiet pomocy dotyczy zwolnienia z czynszów miejskich, lokalach użytkowych, dzierżaw nieruchomości, które należą do miasta, będzie również zwolnieniem z podatku za miesiąc kwiecień i przesunięcia podatków aż na jesień przyszłego roku. Będzie to pomoc dla przedsiębiorców, którzy utrzymują miejsca pracy, i to oni będą mogli zwrócić się o pomoc w ramach opracowywanego pakietu – mówił przewodniczący.

Jesień przyszłego roku to czas na to, by przedsiębiorcy mogli  odrobić straty. Przedsiębiorcy podczas dzisiejszego spotkania przyznali, że ogłoszona wczoraj tarcza finansowa jest na tyle dobrą pomocą, że wiele przedsiębiorstw może mieć szansę przetrwania tego kryzysu. Jednak warunkiem zwrócenia się po pomoc  jest utrzymanie najmniej 95 procent pracowników.

Elementem pomocowym jest również zwolnienie z opłaty targowej,  zwolnienia z czynszów, a także uruchomienie doradztwa kryzysowego. To miałby być rodzaj infolinii, gdzie każdy mógłby uzyskać informacje na temat pomocy:

  • Polegać to będzie na tym, że każdy mieszkaniec mógłby zadzwonić na infolinię i dowiedzieć się, gdzie może zasięgnąć pomocy. Czy to będzie ZUS, czy Powiatowy Urząd Pracy, czy samorząd – to nie ma znaczenia, przeciętny człowiek nie ma zielonego pojęcia, która instytucja jest odpowiedzialna za udzielenie pomocy. Według nas Urząd Miasta musi spełnić taką rolę – mówił przewodniczący.

Poinformował, że klub radnych PiS poprosił o pomoc prawników, mecenasów, którzy będą mieszkańców wspierać w kwestii pomocy prawnej:

  • Porady dla przedsiębiorców będą udzielane drogą telefoniczną i mailową – zapewnił.

Według planu, w kwietniu takie porady będą udzielane w poniedziałki między godziną 10 a 12. Pomoc prawna dla pracowników, którzy utracili pracę – we wtorki, również od 10-12. O danych telefonicznych i mailowych poinformujemy w osobnym materiale.

Przewodniczący zauważył solidarność społeczeństwa i wspomniał tu na przykład o akcji radnej Renaty Brączyk, która dostarczyła komputery na potrzeby zdalnej nauki dla uczniów najbardziej potrzebujących. Zachęcił do dalszego wspierania takiej akcji jak i również podziękował wszystkim, którzy wsparli kołobrzeski szpital. Wspomniał również o akcji Caritasu, który z zebranych środków zakupuje respiratory dla koszalińskiego szpitala, gdzie trafiać będą najciężej chorzy.

Przewodniczący wspomniał również o ustaleniach dotyczących ośrodka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

  • Pomagamy i będziemy pomagać, wszyscy się w tej sytuacji jakoś musimy odnaleźć. Umówiliśmy się z wojewodą – gdyby pojawiła się taka konieczność – to ośrodek będzie pełnił bardzo ważną rolę: nie tylko kwarantanny, ale i będzie to izolatorium, czyli miejsce, gdzie zakażeni przechodzą chorobę w lżejszy sposób. Jeśli będziemy musieli pomóc i sprowadzać innych medyków, również pomożemy. Miejmy jednak nadzieję, że rozwinie się to w dobrym kierunku, ale gdyby nie – stanowimy taki bufor bezpieczeństwa.

Pomoc dla kołobrzeżan to nie tylko pomoc dla przedsiębiorców. Jako radni będą apelować o zniesienie czynszów w przypadku, gdy nastąpiła utrata dochodów.

  • Nie będzie to łatwe, ale są narzędzia, które nasz TBS może zastosować. Pomysł wyśmiewany miesiąc temu – obniżenia ceny za wodę.  Mamy uchwałę jaką mamy, ale epidemia ma swoje potrzeby, zużywamy większą ilość wody i warto się zastanowić, czy te opłaty nie powinny być obniżone. Musimy wśród takich prostych rozwiązań szukać pomocy dla mieszkańców – mówił M. Bejnarowicz.

Przewodniczący wysłał apel o to, by nie okłamywać medyków i w razie objawów, zadzwonić do inspektora sanitarnego. Apelował również o pozostanie w domach w czasie najbliższych świąt. Przypomniał, że potencjalnie każdy może mieć kontakt, każdy może zostać zarażony, stąd te restrykcje są po to, by jak najszybciej wrócić do normalności. Zapewnił, że każdą mądrą decyzję prezydent miasta będą aprobować, w tej chwili to nie czas na uprawianie polityki.

Pakiet pomocy dla przedsiębiorców trafi jutro do przewodniczących klubów, a omówiony szczegółowo zostanie podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która zdalnie odbędzie się po świętach. Wtedy również do tematu wrócimy. Szczegóły czatu w poniższym linku.