Co z komuniami? Decyzja zapadnie po Świętach.

Okres kwietnia to zazwyczaj w kościele katolickim okres intensywnych przygotowań do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej. W tym roku jest jednak inaczej. Ks. Edward Dajczak, biskup diecezjalny diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej wydał zarządzenie, w którym mówi nie tylko o organizacji uroczystości komunijnych, ale także przekazał zalecenia dla tych, którzy ten sakrament przyjmują. Przypomnijmy, że w świetle katolickiego przykazania kościelnego wierny musi przynajmniej raz w roku przyjąć ten sakrament. 

Odnośnie uroczystości Pierwszej Komunii św., biskup diecezjalny wyraził się jednoznacznie:

  • Wszelkie decyzje, wobec tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji, dotyczące I Komunii św., zostaną podjęte w po Wielkanocy. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (telefonicznym lub e-mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich opinie.

Biskup także zachęcił wiernych do korzystania z komunii duchowej:

  • W wykładni trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) Konferencja Episkopatu Polski ustaliła (1985 r.), że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. Ze względu na zaistniałą sytuację usilnie zachęcam wiernych do korzystania
    z Komunii duchowej, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego.

Biskup skierował również prośbę do dzieci uczestniczących we mszach św. w pierwsze piątki, – ich także prosi o przyjmowanie Komunii św. duchowej. Rodziców, katechetów i duszpasterzy, którzy prowadzą lekcję katechezy poprzez Internet, prosił o zachęcenie dzieci do modlitwy w te dni.

Całość aktualnych zaleceń, w tym dotyczących np. pogrzebów, dyspensy czy spowiedzi, która jest niemożliwa “na odległość”, a tylko w wyjątkowych przypadkach może być udzielona w parafiach, można zobaczyć tutaj:    Zarządzenie dotyczące sprawowania czynności liturgicznych.

Fot. lininha_bs /Pixabay