Prezydent wdrożyła procedury. Nowy numer telefonu dla objętych kwarantanną (wideo)

W związku z obecnością koronawirusa w Kołobrzegu, prezydent miasta Anna Mieczkowska przekazała mieszkańcom kolejny komunikat:

  • Podjęliśmy działania, które wynikają z procedur, osoby które miały kontakt, zostały o tym fakcie powiadomione. Zwracam się z gorącą prośbą do mieszkańców: ograniczcie aktywności, nie wychodźcie z domu, kiedy nie musicie. Wychodźcie tylko wtedy, gdy musicie: do lekarza, apteki, do pracy. Przypadków łamania kwarantanny jest niewiele, ale wciąż się zdarzają. Wnioski są kierowane do sądu, te osoby będą karane. Apeluję do rodziców, aby państwa dzieci nie gromadziły się w miejscach, w których nie powinny być. Musimy wziąć do serca apel, by zostawać w domu, musimy poczekać aż ten trudny czas epidemii minie.

Dyrektor kołobrzeskiego sanepidu Jacek Ekk-Cierniakowski przypomniał, jakie kroki należy podjąć, jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy.

  • Nasz pacjent zero zachował się bardzo odpowiedzialnie. Jeśli stwierdzimy u siebie kaszel, duszność, wysoką gorączkę, natychmiast staramy się o telefoniczny kontakt z lekarzem.  Nie idziemy do przychodni, by nie było narażenia innych pacjentów.

Od dziś ponadto uruchomiony został dodatkowy numer komórkowy dla osób objętych kwarantanną: 531 127 531 – dyżuruje przy nim osoba, która pokieruje, udzieli pomocy przy niezbędnych zakupach. Prezydent podziękowała grupie “Paramedic” i wolontariuszom fundacji  “Ogon do góry”, którzy pomagają osobom objętym kwarantanną:

  • Czas kwarantanny musi być wykorzystany. Musimy unikać kontaktów. Wytrzymaliśmy dwa tygodnie, wytrzymamy i dłużej – dodała.

Więcej w materiale wideo: