Twórcy przygód Asterixa przewidzieli przyszłość…? Jeden z bohaterów nazywa się… Coronavirus.

Asterix i Obelix – para uroczych i sympatycznych Galów, którzy wraz ze swoim ludem nie poddają się zaborczym Rzymianom. Jeden z tomów pt. “Asterix w Italii”, dziś wydaje się wręcz proroczym. Dlaczego…? 

Choćby dlatego, że teksty sympatycznych Galów i ich walka z Rzymianami są niemal ponadczasowe.  Tom “Asterix w Italii” ukazał się w 2017 roku i rozpoczyna się relacją iście dziennikarską z posiedzenia senatorów rzymskich.

  • “Oskarżam senatora Lactusa Bifidusa tu obecnego o finansowanie swoich orgii ze środków publicznych, przeznaczonych na utrzymanie dróg rzymskich!” – mówi jeden z senatorów. – “Gniew wzbiera w regionach z powodu podłego stanu naszych wspaniałych dróg publicznych!”

To naprawdę nie jest relacja ze współczesnych posiedzeń radnych, posłów lub senatorów, choć brzmi bardzo znajomo.

Oburzony Lactus Bifidus, odpowiedzialny za drogi rzymskie, zapowiedział wyjątkowy wyścig zaprzęgów, który przejedzie przez cały półwysep i będzie najlepszym świadectwem wspaniałości dróg rzymskich. Udział mogli w nim wziąć wszyscy, w tym także “barbarzyńcy”.

Ogłoszenie o tym wyścigu trafiło w ręce Asterixa i Obelixa, którzy przebywali na targu. Zadowoleni samą myślą o “daniu łupnia Rzymianom na ich terenie” zaczęli się szykować do wyścigu.

Kiedy już przybyli, na miejscu startu pojawił się…

  • “prosto z Rzymu! Czempion, wielki… Coronavirus”.

Gdyby twórcy tej postaci wiedzieli…

Niemniej troszkę uśmiechu w tych czasach nie zaszkodzi, a społeczna kwarantanna jest dobrym czasem na wspólne rodzinne  czytanie. W trakcie lektury pojawia się wiele innych swoistych przepowiedni, ale tu już zachęcamy, by Państwo sami przeczytali. Na stronie wydawnictwa Egmont tytuł jest już niedostępny, polecamy zakup w Świecie Książki, na przykład tutaj.

Zachęcamy tym bardziej, że jak to w tych komiksach, wszystko zawsze się dobrze kończy, a Rzymianin Coronavirus też pokazał swoją prawdziwą twarz. Z życzeniami zdrowia dla wszystkich Czytelników naszego portalu polecamy nie tylko ten tom, ale pozostałe równie serdecznie.

W tekście użyto cytatów z  komiksu “Asteriks w Italii” z 2017 r. W Polsce ukazał się on nakładem wydawnictwa Egmont.

Tekst: Jean-Yves Ferri
Rysunki: Didier Conrad
Data premiery: 25.10.2017