Przedyskutowane rozwiązania w odczuciu prezydent są satysfakcjonujące.
- Kolej nie ma barw politycznych – mówił poseł Czesław Hoc. – Będziemy robić wspólnie wszystko, by Kołobrzeg się rozwijał.
Piotr Lewandowski, przewodniczący Rady Miasta Kołobrzeg wspomniał, że jest to inwestycja, która dotyczy ruchu w dzielnicy uzdrowiskowej i podziękował posłowi za zorganizowanie spotkania w ministerstwie. Spotkanie ocenił jako rzeczowe. Szczegóły spotkania przedstawiła radna Agnieszka Trafas z klubu Nowy Kołobrzeg:
- Ponad sto lat temu myślano o tym, że obecne położenie dworca jest problematyczne dla Kołobrzegu. Wydawało nam się sensownym, żeby na etapie, na którym jesteśmy, przypomnieć te koncepcje z przeszłości i poprosić o możliwość przeanalizowania tej koncepcji tak zwanego dworca południowego. Takie zielone światło otrzymaliśmy. 10 marca zgodzono się, że można tego typu koncepcję przeanalizować, i za kilkadziesiąt tysięcy złotych będzie opracowana koncepcja techniczna. Jeśli da jakieś pozytywne wyniki, to kolejnym etapem rozszerzenia tej koncepcji technicznej będzie rozszerzenie studium dla takiego wariantu. Z przeszłości wiemy, że przy różnych koncepcjach krajowych powstawały różne koncepcje, i być może tu się uda przenieść ten dworzec na południe. Będziemy intensywnie z PKP współpracować.
Maciej Bejnarowicz zwrócił uwagę na inny aspekt sprawy: rozmawiano również o tym, co będzie, jeśli z różnych przyczyn, taka koncepcja techniczna będzie finalnie nieakceptowalna zarówno dla miasta, jak i dla PKP.
- Toczyć się będą, i toczą, równoważne działania zmierzające do zakończenia tej dokumentacji przedprojektowej związanej z wprowadzeniem linii kolejowej do miasta i uzdrowiska, i tutaj bardzo wrażliwa jest kwestia związana z realizacją tej inwestycji. Doszliśmy do porozumienia, że pojawi się ze strony miasta osoba bezpośrednio zaangażowana, by głos miasta w tych rozmowach był bardzo widoczny. Byśmy mieli swojego przedstawiciela, który będzie identyfikował potrzeby mieszkańców, na przykład w kwestiach drogowych czy wiaduktu. Ten dzień 10 marca to dzień Kołobrzegu w Ministerstwie Infrastruktury i mam nadzieję, że następne rozmowy z udziałem naszego przedstawiciela doprowadzą do końca formalno – prawnego.
Jak dodatkowo informuje prezydent miasta, koszt opracowania takiej koncepcji wynosi ok. 50 tysięcy złotych zł i będzie pokryty “pół na pół” ze środków miasta oraz PKP PLK. Od wyników opracowania będzie zależeć, co dalej z koncepcją przeniesienia dworca. PKP PLK zaznaczyło, iż w przypadku realizacji tej koncepcji, wszelkie działania dotyczące konieczności dostosowania układu drogowego musiałoby być w pełni finansowane ze środków miasta. Koncepcja techniczna pozwoli określić, w jakim stopniu konieczna byłaby taka przebudowa i ile mogłaby kosztować.
Więcej w materiale wideo:
Fot. główne: Urząd Miasta Kołobrzeg