Lewica apeluje o zamknięcie kościołów. Minister zdrowia apeluje o msze w radiu i telewizji

W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Zdaniem władz kościelnych zalecenie, by “nie było dużych zgromadzeń osób”, znajdzie odzwierciedlenie w zwiększonej ilości niedzielnych mszy.

Posłowie Lewicy: Hanna Gill-Piątek, Katarzyna Kretkowska i Marek Rutka skierowali list do Konferencji Episkopatu Polski, w którym apelują o zamknięcie .

Koronawirus nie będzie sprawdzał w ustawie, na jakim rodzaju zgromadzenia właśnie się znalazł – zwróciła uwagę podczas posiedzenia Sejmu posłanka Hanna Gill – Piątek.

Zauważyła również, że “komunia na rękę czy do ust to nie jest sedno dyskusji przy obecnym zagrożeniu epidemią”.

Apel do Episkopatu o zawieszenie mszy wystosował również kandydat Lewicy Robert Biedroń.

 

Tymczasem minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował na antenie tvn24 o to, by korzystać z formy mszy w radiu i telewizji. “Jest to pora na to, by wykorzystać te środki” – mówił minister.

Stanowisko to znacznie odbiega od stanowiska kościoła, które zamiast, wzorem Włoch, zamknąć na dwa tygodnie kościoły i transmitować msze online – zwiększa ilość nabożeństw by “rozrzedzić” ilość wiernych. Czy apel ministra zdrowia oraz Lewicy zostanie wzięty pod uwagę? Dowiemy się wkrótce. Jest to o tyle w tej chwili bardzo ważna sprawa, gdyż właśnie w Poznaniu zmarła pacjentka zarażona koronawirusem.