Kołobrzeska bazylika ma swoje miejsca, które można zobaczyć, odwiedzając sale wystawowe. Na ogół są schowane przed widokiem zwiedzających – to tam można bezpośrednio zetknąć się z historią: dotknąć oryginalnego okienka, zobaczyć jak różnie kładzione były cegły. Zapraszamy na audiowizualną wycieczkę w czasie.
Nieco starsi mieszkańcy Kołobrzegu pamiętają, że w przestrzeniach masywu wieżowego kołobrzeskiej bazyliki miało swoją siedzibę Muzeum oręża Polskiego. Dziś tworzy się tam Muzeum Diecezjalne, które istnieje w kołobrzeskiej bazylice od 2015 roku. Dekretem biskupa masyw wieżowy bazyliki kołobrzeskiej jest w zarządzie diecezji.
- Oczywiście jest częścią kościoła, natomiast na tych piętrach znajdowało się niegdyś Muzeum Oręża Polskiego – mówił dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Piotr Zieliński.
Muzeum Diecezjalne z założenia ma być narracyjne, opowiadające o historii nie tylko Kołobrzegu. W tej chwili jest w nim wystawa poświęcona księdzu prałatowi Józefowi Słomskiemu i ta ekspozycja jest wyeksponowana w części pierwszej. W drugiej znajdują się pamiątki po biskupach koszalińsko – kołobrzeskich. Jak zapewnia dyrektor, to jest dopiero zalążek powstania muzeum.
My zapraszamy do wysłuchania prezentacji przygotowanej przez uczniów ZS nr 1 im. H. Sienkiewicza oraz przez Jacka Kawałka, nauczyciela informatyki. Prezentacja w sposób jeszcze dotąd nie pokazywany przedstawia całą historię kołobrzeskiej bazyliki. (Poniżej dalsza część tekstu)
Natomiast zdjęcia pokazują bardzo rzadko odwiedzane miejsce – to część masywu wieżowego bazyliki, znajdującego się nad częścią, w której zazwyczaj wierni przychodzą na msze. (Poniżej zdjęć dalsza część tekstu.)
Widok, jaki rozpościera się z tarasu widokowego jest zachwycający, i z pewnością wart zobaczenia na własne oczy.