Zbiórka gabarytów dopiero po świętach. Wystawianie przed terminem to wykroczenie, grozi za to kara grzywny.

Zazwyczaj wraz z nadejściem wiosny mieszkańcy wspólnot robią porządki, często wymieniają również meble, nie mówiąc o przygotowaniach mieszkań pod wynajem na zbliżający się sezon. Wiele śmietników już jest obleganych przez zużyte meble, komputery, pralki. Tymczasem w Kołobrzegu zbiórka odpadów wielkogabarytowych – bo do takich się zaliczają takie rzeczy – rozpocznie się dopiero po świętach Wielkanocnych.

Do tego czasu wystawianie przed śmietnikami “gabarytów” to zwyczajne wykroczenie, za które grozi mandat, jeśli  wspólnota zadbała o monitoring. Podrzucanie odpadów w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych jest wykroczeniem. Wystawianie odpadów wielkogabarytowych obok altan śmietnikowych przed nieruchomość lub w inne miejsce do tego nieprzeznaczone, poza terminami ich wywozu nie jest niczym innym jak zaśmiecaniem miasta czy gminy i traktowane jest jako wykroczenie, zagrożone karą grzywny. Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany, zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń.

Jeżeli jednak wymieniamy meble na nowe, a termin odbioru odpadów wielkogabarytowych jest daleki i nie chcemy płacić kary grzywny wystawiając gabaryt przed terminem jego odbioru, możemy we własnym zakresie upewnić się, czy nie korzystniej będzie samodzielnie zorganizować sobie transport odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie mieszkańcy mogą nieodpłatnie dostarczać odpady wielkogabarytowe.

Terminy pierwszej tury odpadów wielkogabarytowych w Kołobrzegu są w pliku do pobrania tutaj.