Doradztwa zewnętrzne, gadżety i wydarzenia. Podsumowujemy wydatki miasta w ubiegłym roku.

Rozpoczął się marzec – miesiąc, w którym najczęściej podpisane są umowy o dotacje lub umowy roczne. Jak co roku, przyglądamy się planowanym wydatkom na rok bieżący, ale przeglądamy też wydatki, które miały miejsce w roku ubiegłym, a o których możemy dowiedzieć się z interpelacji radnych lub z Centralnego Rejestru Umów. Podsumowaliśmy większość z nich, w tym wydatki na szeroko pojętą promocję.

28 września ubiegłego oku odbyła się akcja edukacyjna  związana z ekologią. Odbył się przetarg na przeprowadzenie gry miejskiej i warsztatów ekologicznych. Główną nagrodą był rower, ale też broszury w ilości 5 tysięcy sztuk, komiks  w ilości tysiąca sztuk  i 500 toreb bawełnianych. Wszystko dotyczyło segregacji odpadów.  Spółka, która wygrała przetarg, uzyskała na to kwotę niespełna 64 tysięcy złotych (63.775,50zł.) Ta sama spółka wygrała również przetarg na wykonanie i dostawę materiałów promocyjno – informacyjnych. Ich dystrybucja dopiero się rozpocznie, a są to materiały informacyjne i gadżety, takie jak ulotki elektrostatyczne w formacie A5 i  A4 po 3000 sztuk,  magnesy na lodówkę, breloki do kluczy i notesy.  Łącznie dostawa tych materiałów kosztowała miasto ponad 17 tysięcy złotych (17.291,34zł). Łącznie więc tylko z tych dwóch pozycji na akcję ekologiczną miasto wydało kwotę  ponad 81 tysięcy złotych.

Miasto wydało 7 tysięcy złotych na zakup Albumu Kołobrzeskiego. Kilka miesięcy wcześniej za tę samą kwotę  – 7 tysięcy – miasto zakupiło album kołobrzeski na potrzeby prezydent miasta w nakładzie 200 sztuk. Zapytaliśmy o szczegóły, ile łącznie tych albumów i w jakim celu je zakupiono. Według wyjaśnień rzecznika,  wydawnictwo posiada dużo różnych publikacji. Za kwotę 700 zakupione zostało 120 sztuk albumu o Kołobrzegu w mniejszym formacie. Dodatkowe 200 to inny album o większym formacie. Albumy są rozdawane w pakietach promocyjnych gościom i delegacjom np. podczas oficjalnych spotkań w UM.

W roku 2019 miasto zawarło umowę na doradztwo zewnętrzne w zakresie promocji miasta na kwotę… 76.500 złotych. Miało to być wynagrodzenie roczne, płatne w comiesięcznych ratach, jednakże umowa została rozwiązana po trzech miesiącach współpracy. Za trzy miesiące zostało wypłacone wynagrodzenie. W ramach umowy sporządzony został plan promocji na rok 2019, przeprowadzone zostały rozmowy i negocjacje z potencjalnymi wykonawcami projektów i mediami z którymi projekty mogły być realizowane. Nie jest to związane z opracowaniem strategii promocji miasta i spółką „Eskadra” – to dodatkowe  środki. Dlaczego potrzebne było doradztwo zewnętrzne w zakresie promocji, w takiej kwocie i mimo opracowanej strategii, tego jeszcze dowiemy się wkrótce.

W czerwcu 2019 roku zawarto umowę roczną na kwotę 99.694,33 zł na  “druk i dostawę materiałów promocyjno – informacyjnych”. Jak wyjaśnia Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy Prezydent Miasta,  co roku miasto organizuje przetarg na druk i dostawę materiałów promocyjno – informacyjnych. Są to materiały używane w informacji turystycznej, podczas targów, wkładane do zestawów promocyjno-informacyjnych dla gości odwiedzających Kołobrzeg. W zależności od tego, ile materiałów zostało z poprzedniego roku, miasto śpieszy się (bądź nie) z przetargiem. Tym razem materiałów było sporo, dlatego przetarg był dopiero w czerwcu i dlatego na tak niską kwotę. Okazuje się, że zwykle jest dwa razy większa.

22 tysiące złotych kosztowały gadżety promocyjne Gminy Miejskiej Kołobrzeg. Był to zakup kolorowanek i puzzli, czyli gadżety dla dzieci. Kolorowanek są dwa rodzaje i łącznie 6000 tysięcy sztuk. Puzzle wyprodukowano w ilości 1000 sztuk. Wszystkie te produkty są ściśle związane z Kołobrzegiem i charakterystycznymi miejscami.

Osobną pozycją jest „zakup materiałów promocyjnych” ,  tym razem za kwotę 7 tysięcy. To z kolei są gadżety dedykowane wydarzeniom prowadzonym przez Urząd Stanu Cywilnego – jubileusze, śluby itp. Gadżety to np. filiżanki z logo miasta.

Nasze zainteresowanie wzbudziła pozycja, pod którą odnotowano „umieszczanie ogłoszeń w mediach elektronicznych oraz w portalach społecznościowych”  za… 10.000 tysięcy złotych. Czy potrzebna jest zewnętrzna firma, by zamieszczać ogłoszenia w portalach społecznościowych?  Jak się okazuje, był to wydatek związany z promocją miejskich nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Jak wyjaśnia rzecznik, choć umowa została zawarta na 10.000zł, wykorzystana została tylko kwota 1100 zł.

Zdecydowanie naszą uwagę przykuła pozycja, pod którą umieszczono przygotowanie filmu promocyjnego Prezydenta Miasta Kołobrzeg za 6 tysięcy złotych. To było z okazji roku prezydentury. Jednak ta sama firma miała w rejestrze drugą umowę pod numerem 2406/2019, również za 6000 zł na “nagranie, montaż filmu promocyjnego”. Rzecznik wyjaśnia, że zrealizowany został jeden film, a zapis na skutek błędu został zdublowany i dlatego w ewidencji umów wyświetlał się dwukrotnie, choć treść wpisu była inna. Rzecznik zapewnia, że wybór tej konkretnej oferty poprzedziło rozeznanie cenowe. Usługa obejmowała nagranie i montaż filmu.

Do wydatków promocyjnych można zaliczyć również umowę o dzieło na utwór muzyczny “Kołobrzeska kolęda”.  Ta usługa kosztowała miasto 6 tysięcy złotych. W tworzeniu Kołobrzeskiej kolędy wzięli udział uczestnicy projektu Kołobrzeska Strefa Młodzieży.

  • Kołobrzeska kolęda była tworzona z kołobrzeskimi twórcami, którzy zgłosili się do UM z taką inicjatywą. Kwotę ustalono w trakcie rozmów i negocjacji, a są to koszty wynajęcia studia, wynajęcia artystów, operatora dźwięku i montażysty – wyjaśnia Michał Kujaczyński. Czy był to wydatek konieczny w takiej kwocie? W naszej ocenie przypuszczalnie wiele młodych talentów mogłoby zrobić to taniej, jeśli w ogóle nie dla samej idei stworzenia kołobrzeskiej kolędy, ale możemy zauważyć plus, że młodzież się aktywizuje i działa, co jest nie mniej ważne.

Niejasna była pozycja, w której ujęto usługę projektowania” za kwotę  9.840 zł. Ale czego projektowania?  Okazuje się, że był to projekt na aranżację i projekt – sekretariatu, gabinetu prezydenta, gabinetu zastępcy oraz pokoju 102. Faktem jest, że wszystkie te pomieszczenia już prawie dekadę nie przechodziły remontu. Jak zapewnił Michał Kujaczyński, planowane jest efektywne zagospodarowanie tej przestrzeni tak, aby była wygodna w użytkowaniu zarówno dla pracowników jak i osób przychodzących na spotkania.

Za kwotę 8.900 zł  wykonano “lokalną diagnozę problemów społecznych na terenie gminy miejskiej Kołobrzeg”.

  • Diagnozę wykonuje się raz na 4 lata. Dokument ma na celu określenie jakie problemy występują na terenie miasta. Poprzednia diagnoza była wykonywana w roku 2016. Obecna wykazała nowe zjawiska i problemy – jak. np. uzależnienie od Internetu – mówi Michał Kujaczyński.

Przyjrzeliśmy się również innym wydatkom. Na przykład za kwotę 355.907, 36 zł mamy wpisane tylko “remont”. Ale czego? Jak się dowiedzieliśmy, chodzi o remont i wykonanie nawrotu na końcówce ul. Fredry. Imprezę “Festiwal Radości” zrealizowano za kwotę 43.050zł  – to było wydarzenie  skierowane głównie do naszych najmłodszych mieszkańców. Festiwal nie był obliczony na promocję zewnętrzną i należy go traktować jako wydarzenie dedykowane bezpośrednio mieszkańcom. Za udział w wydarzeniu promocyjnym Fit Lovers, który odbył się latem,  zapłacono kwotę 55.350zł.

Jarmark Bożonarodzeniowy – sama kompleksowa obsługa, czyli montaż, obsługa i demontaż całego jarmarku – domków, dekoracji, oraz zapewnienie wszystkich wydarzeń, pokazów i warsztatów to  kwota 136.653zł. Jednak do całej “kompleksowej obsługi” doliczyć trzeba osobny koszt karuzeli, który kosztował podatników 33.210zł oraz koszt prac elektryczno – energetycznych za kwotę 8.610zł. Na organizację Jarmarku jako świątecznej atrakcji należy liczyć całość wydatków,  która – z dostępnych powyżej informacji – zamyka się kwotą 178 473 złotych. 

Podpisano także umowę zlecenia na koordynowanie Kołobrzeskiej Strefy Młodzieży za 9.690 zł. Sama idea Strefy jest oparta na bezpłatnym udziale chętnych. Wynagrodzenie otrzymuje koordynator Strefy.

Sprawdziliśmy także inne wydatki, jak np. przycupki w ilości 6 sztuk, które kosztowały miasto niespełna 13,5 tysiąca złotych (13.498,02). Dwie ławki dla matki z dzieckiem to koszt ponad 20 tysięcy złotych (20. 231,04zł). Rzeźba „Ławica” również się w tym zestawieniu znajduje, ale jako monitoring, którego koszt roczny to 6 tysięcy złotych. Roczna umowa Pocztą Polską  – usługi pocztowe  – to kwota  prawie 505 tysięcy złotych (504. 152,90 zł).

To tylko wybrane zagadnienia wydatków: wybraliśmy te, które w naszej ocenie wymagały wyjaśnienia i szczegółowych informacji. Wszystkie umowy można znaleźć w Centralnym Rejestrze Umów – zainteresowanych odsyłamy do Biuletynu Informacji Publicznej miasta Kołobrzeg. Już wkrótce,  podobnie jak w zeszłym roku, przyjrzymy się wydatkom w innych dziedzinach, jak tylko będą podpisane wszystkie umowy.