Nagroda Marszałka „Jantar” – wybieramy książkę roku! Jest jeszcze czas na zgłoszenia.

Wybieramy książkę roku na Pomorzu Zachodnim. Do 28 lutego br. Książnica Pomorska w Szczecinie przyjmuje zgłoszenia. Nagroda Literacka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” zostanie przyznana w 2020 roku po raz pierwszy.

 Najlepsze dzieło wybierze kapituła, a laureat otrzyma statuetkę i gratyfikację finansową w wysokości 10 tys. zł. Zgłoszenia mogą przesyłać sami autorzy, wydawcy, biblioteki regionalne i lokalne oraz instytucje kultury.

  • Fakt, że Pomorze Zachodnie będzie miało swoją nagrodę literacką to efekt wielu lat starań, rozmyślań i dyskusji. Świat twórców literatury nie miał swojego wyróżnienia, stąd decyzja, abyśmy wypełnili tę próżnię – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Nagroda przyznana będzie książce wydanej w 2019 roku. Skierowana jest do autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim lub z nim związanych. Przyznawana jest za najlepszą książkę województwa – bez podziału na gatunki – i obejmuje: tomy prozy, poezji, reportażu, biografii, esej i szeroko rozumianą humanistykę o walorach literackich.

Wybór laureata będzie zadaniem pięcioosobowego jury, w którego skład wchodzą literaturoznawcy, krytycy oraz przedstawiciele świata mediów. Werdykt ogłoszony zostanie jesienią.

Wydawcy i autorzy wydane w roku 2019 książki mogą wysyłać na adres: Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin, z dopiskiem „Nagroda Literacka „Jantar”. Termin nadsyłania tytułów upływa z dniem 28 lutego 2020 roku. Szczegóły na stronie Książnicy Pomorskiej w Szczecinie: https://www.ksiaznica.szczecin.pl/komunikaty/single/id/1088.

Adres do kontaktu mailowego: rekopisy@ksiaznica.szczecin.pl,  tel. 91 48 19 175

Fot. jacqueline macouPixabay