Co chciała opozycja sejmowa, a co może Senat – senator i poseł o poprawkach do budżetu państwa i wydatkach na TVP.

Poseł Marek Hok oraz senator Janusz Gromek spotkali się dzisiaj z dziennikarzami, by omówić sprawy związane z ostatnim posiedzeniem Sejmu RP. W toku rozmowy przewijał się temat przekazania 2 miliardów środków finansowych na publiczną telewizję.

  • Dwa miliardy zostały przegłosowane większością Prawa i Sprawiedliwości  na TVP – media publiczne – mówił Janusz Gromek.  – Z senatu wyszła propozycja, by te pieniądze wyznaczyć na ważniejszy cel: leczenie onkologiczne, na które corocznie umiera kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Senator pokazał również grafikę, jak to określił: “z lichym gestem pani Lichockiej”, co ocenił jako sytuację żenującą.

  • Sejm już podjął decyzję, ale w przyszłym tygodniu zbiera się senat i na pewno minimalna większość zadecyduje o tym, by przekazać te środki na leczenie – dodał senator.

Poseł Marek Hok, będąc przewodniczącym Zespołu Parlamentarnego ds. onkologii stwierdził:

  • Ten gest nie był kierowany do nas, opozycji, tylko do tysięcy osób chorujących. Te dwa miliardy to są pieniądze które mogłyby w szybki sposób polepszyć sytuację naszych chorych. Postęp technologii jest niesamowity, będzie wzrost zachorowań. Nakłady na jednego chorego to 45 euro. To jest naprawdę dramat setek tysięcy ludzi, których to dotyka. Można byłoby za te pieniądze zakupić sprzęt, wyszkolić prawie 4 tysięcy nowych lekarzy, 60 tysięcy pielęgniarek, których ubywa z roku na rok.

Poseł przypomniał, co posłowie opozycji chcieli wprowadzić w formie poprawek do budżetu, dotyczących zdrowia. Opozycja chciała m.in. przeznaczyć 80 milionów złotych na leczenie bezpłodności metodą in vitro, 100 mln na leczenie psychiatryczne zwłaszcza dzieci, 20 mln na program profilaktyki i leczenia demencji starczej i choroby Alzheimera – jak zauważył poseł, jest to  problem który narasta w związku ze starzejącym się społeczeństwem. Kolejne 2,5 mld opozycja chciała przeznaczyć na te właśnie świadczenia onkologiczne i 5 mld na walkę ze smogiem.

  • Dla mnie osobiście smutne było to, że moje własne kołobrzeskie poprawki zostały odrzucone – jak na przykład zakup rezonansu magnetycznego: ta poprawka została odrzucona,  nasz lokalny poseł z PiS również był przeciw tej poprawce. Złożyłem poprawkę dotyczącą  budowy promenady, również została odrzucona. Remont amfiteatru – również głosami PiS i naszego posła również odrzucona. W kampanii uzgodniliśmy, że poprawki dotyczące Kołobrzegu będziemy wspierać – mówił poseł Hok.

Senator Janusz Gromek nawiązał do swojej choroby, którą przezwyciężył i dlatego wie, jak ważne są nakłady na sprzęt i wykwalifikowaną kadrę.

  • W leczeniu onkologicznym jesteśmy daleko w ogonie nie tylko europejskim, ale i światowym – podsumował.