RIO kwestionuje ulgę w opłacie uzdrowiskowej. Radni będą musieli uchwalić jedną stawkę.

Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwałę Rady Miasta w Kołobrzegu dotyczącą ulgi dla dzieci przy ustalaniu wysokości opłaty uzdrowiskowej. Okazuje się, że zdaniem RIO, kołobrzescy radni przekroczyli swoje kompetencje w zakresie ustalania tej ulgi. Sprawa ponownie stanie na najbliższej sesji Rady Miasta. 

Okazuje się, że w przypadku samorządów, które na nowo kształtują stawki opłaty uzdrowiskowej,  nie można “różnicować osób “ze względu na wiek” i RIO wezwała radnych do ustalenia jednej stawki opłaty uzdrowiskowej. W przypadku Kołobrzegu zostanie uchwalona najprawdopodobniej ta górna.

  • Nie wiem, z czego wynika to orzecznictwo. Mamy uchwałę zgodną z prawem, a tymczasem, jak czytamy: “po ponownym przeanalizowaniu” uznali, że narusza to naszą kompetencję jako jednostki uchwalającej uchwałę w zakresie różnicowania, czyli wykraczamy poza to, co w ustawie jest określone. Przez całe lata nie było to kwestionowane – mówi przewodniczący Rady Miasta Piotr Lewandowski.

Przewodniczący dodaje, że wystosował odpowiedź do RIO, że sprawą zajmą się radni już na najbliższej sesji, 26 lutego.

  • Nie będziemy mieli wyjścia, będziemy musieli taką stawkę jedną uchwalić, prawdopodobnie tę górną, ale na tym ucierpią rodziny i dzieci, które tu przyjeżdżają. Z jednej strony rząd daje, a z drugiej jednak zabiera, tak trzeba to traktować – dodaje przewodniczący.

Więcej o tym będzie mowa podczas środowej konferencji “Kołobrzeskich Razem”, którą nadamy dla Państwa na żywo. Początek o godz. 12.00.