Pomorze Zachodnie sprzedaje zmodernizowane pociągi

Pomorze Zachodnie sprzedaje trzy zmodernizowane zespoły trakcyjne EN57AL, by zastąpić je nowszym taborem. Cena wywoławcza to ponad 18 mln zł.

Pojazdy, które zostaną sprzedane to EN57AL wyprodukowane w latach 1973-1983, które województwo zakupiło i zmodernizowało w latach 2012-2014. Cena wywoławcza to ponad 6 mln zł za każdy pojazd. Przetarg obejmuje sprzedaż wszystkich trzech za łączną kwotę ceny wywoławczej 18,291 mln zł. Oferty można składać do 24 lutego 2020 r.

  • Jesteśmy liderem w Polsce pod względem jakości taboru, a to zobowiązuje. Unowocześnione EN57 to wciąż dobre pojazdy, jednak idziemy kolejny krok dalej, zastępując je nowymi pociągami, którymi dysponujemy. Jesteśmy również chwilę przed ogłoszeniem przetargu na hybrydy, które Pomorze Zachodnie zakupi jako pierwsze w Polsce  – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W tym roku do sprzedaży trafi łącznie 7 pojazdów EN57AL. Zostaną sprzedane w trzech transzach, obejmujących kolejno te, dla których upłynął termin ważności świadectw sprawności technicznej.

Pomorze Zachodnie jest obecnie właścicielem łącznie 75 pojazdów. To jedyne województwo w Polsce, które obsługuje organizowane przez siebie połączenia nowoczesnym taborem – nowym lub gruntownie zmodernizowanym. W latach 2010-2018 na inwestycje taborowe Województwo Zachodniopomorskie wydało łącznie ponad 1 mld zł. Zakupy sfinansowane zostały w większości ze środków Unii Europejskiej.

Wkrótce województwo ogłosi przetarg na pojazdy dwunapędowe, tzw. hybrydy. Zamówienie podstawowe obejmie dwa pojazdy, jednak docelowo, po skorzystaniu z prawa opcji, zamówienie może objąć łącznie aż 12 sztuk.

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż trzech zmodernizowanych zespołów trakcyjnych EN57AL dostępne jest pod adresem: http://bip.rbip.wzp.pl/artykul/ogloszenie-o-przetargu-na-sprzedaz-trzech-sztuk-zmodernizowanych-elektrycznych-zespolow