Perły Powiatu 2020 (wideo)

W sobotę 25 stycznia 2020 roku w Hotelu Diune w Kołobrzegu odbyła się Gala Pereł Powiatu 2020.

To już po raz trzynasty wręczone zostały Nagrody Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego – Perły Powiatu. Sama nagroda wpisuje się w popularyzowanie pozytywnego wizerunku Powiatu Kołobrzeskiego i ma skupiać wokół siebie osoby, organizacje czy instytucje, które ten wizerunek tworzą. Nagroda jest podziękowaniem za indywidualne lub zbiorowe osiągnięcia gospodarcze, społeczne, proekologiczne i sportowe oraz za ogromny wysiłek, determinację w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszych wyników i znaczącego wkładu w rozwój naszego powiatu.

W czasie trwania Gali Fundacja Na Przekór Przeciwnościom przeprowadziła zbiórkę na budowę placówki opiekuńczo-wychowawczej Domu Dziecka w Powiecie Kołobrzeskim. Kwota, jaką udało się zebrać to 8.964,92 złotych i 10 euro.

Perła Powiatu o wymiarze gospodarczym:

O odczytanie pierwszej z kategorii gospodarczej, Starosta Kołobrzeski poprosił laureatów statuetki z roku 2008 właścicieli Firmy Rasel z Dygowa Państwa Beatę i Tadeusza Lewandowskich.Nagroda Perła Powiatu o wymiarze gospodarczym za działalność na rzecz rozwoju gospodarczo-społecznego, wsparcie rynku pracy, podtrzymywanie tradycji morskich w Powiecie Kołobrzeskim oraz aktywność, która w znacznym stopniu przyczynia się do pozytywnego postrzegania powiatu na arenie regionalnej, krajowej i międzynarodowej powędrowała do kołobrzeskiej Stoczni Parsęta Spółka Cywilna Tomasz Jawdyk oraz Marek Cieślak.

Firma ta powstała w roku 1992 jako Morski Serwis Usług Technicznych i Specjalnych. Nazwę na obecną zmieniła w 2002 roku. Posiada własne nabrzeże, budynki socjalne i warsztatowe, w tym dużą halę, w której istnieje możliwość budowy obiektów pływających. Wiele lat doświadczenia sprawiło, że zakład ma ugruntowaną pozycję na rynku stoczniowym. Z usług „Parsęty” korzystają liczni armatorzy lokalni oraz skandynawscy. Firma świadczy wiele usług, jednak przede wszystkim remontuje jednostki pływające, a także buduje nowe pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków. Jednymi z pierwszych prac były remonty i przebudowy łodzi bezpokładowych, potem pojawiły się łodzie typu TR-13 oraz łodzie 10- i 15-metrowe. Zakład prowadzi także kompleksowe modernizacje jednostek, mające na celu poprawę ich efektywności, warunków pracy oraz dostosowanie do światowych standardów. Wielkim osiągnięciem było zbudowanie dwóch łodzi ze stali nierdzewnej. W minionym roku byliśmy świadkami wodowania statku rybackiego.

Perła Powiatu o wymiarze proekologicznym

Drugą statuetkę Perły Powiatu w kategorii proekologicznej odczytała Danuta Adamska-Czepczyńska, wieloletni lekarz naczelny uzdrowiska, Przewodnicząca Komisji Uzdrowiskowej w Radzie Miasta, Przewodnicząca Rady Powiatu, przez lata miała znaczący wpływ na ochronę uzdrowiska, zieleni, złóż solankowych i pokładów borowiny.

  • Społecznik, członek wielu stowarzyszeń, samorządowiec, pedagog. Osoba znana powszechnie. Miłośnik przyrody, przewodnik turystyczny i to właśnie jego proekologiczna działalność przebija się codziennie na pierwszy plan. Od lat przybliża nam wiedzę o przyrodniczych pomnikach Powiatu Kołobrzeskiego. Obrońca drzew i zieleni. Inicjuje i włącza się w wiele akcji sadzenia drzew, ochrony zagrożonych gatunków i edukacji ekologicznej. Wszystkie drzewa są jego, a o historii tych najstarszych chyba nigdy nie pozwoli nam zapomnieć – odczytała  Danuta Adamska-Czepczyńska.

Perła Powiatu o wymiarze proekologicznym trafiła do Antoniego Szarmacha – wielkiego społecznika i miłośnika przyrody za działalność proekologiczną, promowanie walorów przyrodniczych Powiatu Kołobrzeskiego oraz niestrudzoną walkę w obronie zieleni, edukację ekologiczną i pielęgnowanie pamięci o pomnikach przyrody w naszym powiecie.

Perła Powiatu o wymiarze społecznym

O odczytanie laureata trzeciej statuetki o wymiarze społecznym, Starosta Tomasz Tamborski poprosił Martę Zielińską –  laureatkę Nagrody Starosty z roku 2009, ówczesną ambasadorkę Powiatu Kołobrzeskiego.

  • Grupa ta powstała w październiku 2004 roku i od początku skupia młodzież interesującą się ratownictwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Stowarzyszenie prowadzi zajęcia, na których naucza udzielania pierwszej pomocy, organizuje szkolenia dla uczniów kołobrzeskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, firm oraz instytucji. Zajmuje się zabezpieczaniem imprez masowych: koncertów, uroczystości, eventów sportowych, dziś wieczór także jest z nami. To nie wszystko, bo stowarzyszenie organizuje wiele przedsięwzięć edukacyjnych, włącza się w działania charytatywne, współtworzy mistrzostwa pierwszej pomocy dla młodzieży. Od lat organizuje akcję Paczka dla dzieciaczka, w ramach której zbierane są zabawki, artykuły szkolne i słodycze dla dzieci z domów dziecka, wioski dziecięcej i świetlic wiejskich na terenie naszego powiatu, ale też powiatów sąsiednich. Na przestrzeni lat przez grupę przewinęło się ponad 200 osób, które wyszły z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Wielu byłych członków obrało kierunki medyczne i realizuje się w nich do dziś.

Nagrodę Perłę Powiatu o wymiarze społecznym za 15-letnią działalność, której nadrzędnym celem jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego oraz za edukację i szkolenie mieszkańców Powiatu Kołobrzeskiego w zakresie udzielania pierwszej pomocy otrzymało Stowarzyszenie Grupa Ratownicza „PARAMEDIC”. Nagrodę z rąk Starosty Tomasza Tamborskiego odebrali Remigiusz Jankowski Prezes Stowarzyszenia oraz Mateusz Giec Wiceprezes Stowarzyszenia.

Perła Powiatu o wymiarze sportowym

O przekazanie, do kogo powędruje ostatnia czwarta statuetka Perły Powiatu, przyznawana w tym roku po raz pierwszy w sferze sportowej, Starosta Tomasz Tamborski poprosił kołobrzeskiego sportowca, trenera i działacza, wychowanka Kołobrzeskiego Międzyszkolnego Klubu Lekkoatletycznego „Sztorm” Roberta Szpaka.

Nagroda Starosty Kołobrzeskiego Perła Powiatu o wymiarze sportowym za całokształt osiągnięć w dziedzinie sportu, promocję Powiatu Kołobrzeskiego oraz działalność na rzecz rozwoju kultury fizycznej dzieci i młodzieży, które wspaniale reprezentują nasz powiat w rywalizacjach sportowych na arenie krajowej i międzynarodowej, powędrowała do Kołobrzeskiego Międzyszkolnego Klubu Lekkoatletycznego „Sztorm”. Nagrodę odebrał prezes klubu Mieczysław Kuchciak.

Klub powstał w 1961 roku jako klub wielosekcyjny. W latach 1970 – 1982 nastąpiło zawieszenie działalności, a reaktywacja nastąpiła w marcu 1982 roku, wtedy w Klubie działały już tylko dwie sekcje: lekkoatletyczna i akrobatyki sportowej. W styczniu 1993 roku został przekształcony w Kołobrzeski Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny „SZTORM”, w którym funkcjonuje odtąd wyłącznie sekcja lekkoatletyczna, pracująca na rzecz dzieci i młodzieży. Przez lata funkcjonowania Klubu, lekkoatleci „Sztormu” uzyskiwali znaczące sukcesy na arenach sportowych kraju i świata. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich utalentowanych wychowanków, ale choć kilka nazwisk wybitnych zawodników, jak: Daria Onyśko-Korczyńska – sprinterka, uczestniczka Olimpiad w Pekinie oraz Londynie, rekordzistka Polski, medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 60m, wielokrotna mistrzyni Polski. Dariusz Trafas – oszczepnik, olimpijczyk z Sydney, rekordzista Polski, Wicemistrz Świata juniorów i wielokrotny mistrz Polski. Piotr Wiaderek – sprinter, olimpijczyk z Pekinu i Londynu, mistrz Polski i wielokrotny reprezentant kraju. Robert Szpak – Mistrz Świata juniorów w rzucie oszczepem. Bronisław Korda – oszczepnik, czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata juniorów w 1997 roku. Dariusz Krawiec – uczestnik Mistrzostw Świata w biegach przełajowych w 1986 roku. Janusz Ryś – rekordzista Polski w rzucie młotem z 1972 r. Młodzi zawodnicy „Sztormu” zdobyli łącznie 122 medale Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Klub wielokrotnie uczestniczył w rozgrywkach II ligi lekkoatletycznej, a w latach 1999-2001 także w rozgrywkach pierwszoligowych. W latach 2013-2019 znaczące sukcesy w zawodach rangi Mistrzostw Polski (łącznie 19 medali) odnosili m.in.: Michał Kosior i Paweł Gremblewski – trójskok i skok w dal; Daria Kurz i Zofia Małaczewska – biegi sprinterskie; Zofia Kreja i Kinga Waleriańczyk – chód oraz Anna Hrycyk – biegi średnie i długie. Aktualnie w klubie pracę trenerską wykonują: Franciszek Barta, Zdzisław Giza, Mirosław Szybowski oraz Kazimierz Żuromski.

Galę poprowadził lider oraz współzałożyciel Kabaretu Chyba, dziennikarz radiowy i telewizyjny Piotr Gumulec, a wieczór zakończył występ Igora Kwiatkowskiego –  znakomitego artysty kabaretowego i aktora.

Transmisję z tego spotkania prowadziliśmy na żywo. Zapraszamy do obejrzenia zapisu: