„Bój o Kołobrzeg” za niecałe dwa miesiące

350 rekonstruktorów z blisko 50 grup i stowarzyszeń z całego kraju, ponad 20 zabytkowych pojazdów, efekty pirotechniczne i broń hukowa – to wszystko czeka nas w sobotę, 14 marca 2020 r. na plaży przy kołobrzeskim molo. Muzeum Oręża Polskiego po raz kolejny zabierze mieszkańców i gości miasta w wielką podróż do czasów najbardziej krwawej bitwy z udziałem żołnierza polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Inscenizacje batalistyczne „Bój o Kołobrzeg”, związane z kolejnymi rocznicami zakończenia walk o miasto i zaślubin z Bałtykiem to tradycja sięgająca ponad dekady. Jak w poprzednich odsłonach wydarzenia, tak i w tym roku rekonstruktorzy z Polski, Czech i Niemiec przypomną epizody ostatnich godzin obrony Festung Kolberg przed nacierającymi siłami polsko-radzieckimi. Zwieńczeniem widowiska będzie scena zanurzenia, jak miało to miejsce w marcu 1945 r., biało-czerwonej flagi w morskich falach, symbolizująca powrót Ojczyzny nad Bałtyk i szeroki do niego dostęp.
Na honorowym miejscu widowni zasiądą rzeczywiści uczestnicy walk o Kołobrzeg. Jak zaznaczają muzealnicy, przygotowywane z dbałością o najmniejsze detale przedsięwzięcie to przede wszystkim hołd dla kombatantów roku 1945 – tych, którzy przelewali krew za polski Kołobrzeg i Pomorze Zachodnie. Z tego względu rekonstruktorzy pojawią się nie tylko na „placu boju”, ale również w czasie apelu patriotycznego na Cmentarzu Wojennym i wieczornicy w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta.

Przedstawiamy Państwu plan harmonogramu godzinowego:

Piątek, 13.03.2020 r.:
– godz. 9.30-15.00 – Zajęcia edukacyjne dla uczniów kołobrzeskich szkół (Pałac Braunschweigów).
Sobota, 14.03.2020 r.:
godz. 11.00-17.00 – Miasteczko historyczne (plaża przy molo):
Otwarte muzeum techniki militarnej.
Pokazy pojazdów wojskowych i grup rekonstrukcyjnych.
Mobilne laboratorium Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.
godz. 12.00-14.30 – Historyczna gra miejska śladami walk o Kołobrzeg.
godz. 15.00 – Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg” (plaża przy molo).
Niedziela, 15.03.2020 r.:
godz. 10.00 – Msza święta (bazylika).
godz. 11.45 – Manifestacja patriotyczna (cmentarz).
godz. 16.30 – Wieczornica historyczna i koncert (RCK).

Fot. B. Janiczek/Rekografia.pl