Koniki Kołobrzeskie. Ich historia od początku i pełna lista nagrodzonych.

Kiedy w 2001 roku, na powitanie nowego wieku, ówczesny prezydent Bogdan Błaszczyk zaproponował dziennikarzom współpracę – utworzenie kapituły przyznającej nagrodę Konika – mało kto z nas sądził, że historia tej nagrody będzie kontynuowana tak długo.

  • Ideę nagradzania wybitnych ludzi przedstawiłem na przemówieniu noworocznym w hotelu „New Skanpol” dwa lata wcześniej – stwierdza ówczesny prezydent, a późniejszy poseł Bogdan Błaszczyk. – Wymyśliliśmy te koniki, nie miałem pomysłu wówczas na kapitułę. Później zaproponowaliśmy, żeby wybierali dziennikarze, miało to się zmieniać tak, aby kapituła następnych latach składała się z wyróżnionych osób. Szczegóły techniczne, takie jak statuetki czy ich nazwa, opracował wydział promocji, rozmawiałem o tym z panem Andrzejem Wenclem (wówczas naczelnik wydziału promocji UM, przyp. aut.) – dodaje B. Błaszczyk.

Projekt statuetki opracował i wykonał artysta rzeźbiarz Romuald Wiśniewski. Wielu dziennikarzom się ten pomysł nawet nie bardzo spodobał, tym bardziej, że sąsiednia gmina Rewal miała bardzo podobną formułę przyznawania nagród osobistościom ze swojej gminy, z bardzo podobną statuetką oraz formułą „oskarową”: trzy osoby nominowane, jedna otrzymuje nagrodę. Jednak w miarę upływu lat, kiedy okazało się, że nie ma „nacisków” władzy na osoby typowane przez dziennikarzy, nawet najbardziej nieufni zmienili zdanie. Mimo że przez ubiegłe lata zmieniała się nieco forma i sposób jej przyznawania, to jednak do dziś ta nagroda cieszy się bardzo dużym uznaniem i prestiżem. Tym bardziej, że już jutro po raz kolejny kapituła dziennikarzy kołobrzeskich przyzna statuetkę kolejnemu laureatowi.

Pierwsze rozdanie nagród odbyło się 23 lutego 2001 roku w Hali Milenium. Ówczesny prezydent miasta Bogdan Błaszczyk przyznał specjalną nagrodę dla burmistrza Berlina Pankow Alexa Lubawinskiego, który swoją nagrodę odebrał jako pierwszy. Kołobrzescy dziennikarze do nagrody nominowali łącznie 19 osób, które do ostatniej chwili nie wiedziały o otrzymaniu nagrody, i w związku z tym – jak przyznał prowadzący rozdanie nagród Piotr Pasikowski, ówczesny dziennikarz „Głosu Pomorza”

  • …było nam bardzo trudno przez dłuższy czas nie puścić pary z ust.

Ostatecznie wyróżnienia nazwane wtedy jeszcze symbolicznie „Kołobrzeskimi Konikami” zdobyli: Edyta Lewicka – za festiwal zupy pomidorowej, Joanna Nowicka– w kategorii sportowej, łucznictwo, za wyniki sportowe na olimpiadzie w Sydney, Agnieszka Rylik– za mistrzostwo świata w boksie zawodowym, Tadeusz Kielar– za Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich, Jerzy Patan – za archiwalia i wydawnictwa o naszym mieście, Marian Rębkowski – archeologia oraz Albert Stankowski – za całokształt pracy włożony w utworzenie lapidarium i nawiązaniu współpracy z Izraelem. Jak widać, pierwsze rozdanie „koników” obfitowało w laureatów nagrody, natomiast nie było osób nominowanych.

Kiedy rok później – w 2002 – przyznawaliśmy nagrody za miniony rok 2001, formuła uległa małej modyfikacji.  Została zasada, że „Konika” przyznajemy tylko raz, a za każdym razem miał go wręczać inny przedstawiciel kapituły dziennikarskiej. Przedstawiając poszczególnych kandydatów braliśmy pod uwagę w szczególności nie tylko osiągnięcia danego kandydata, ale przede wszystkim fakt, jak te osiągnięcia lub sukcesy przyczyniły się do rozwoju Kołobrzegu, jego szeroko pojętej promocji, pod uwagę braliśmy również fakt aktywności w bardziej społecznym zakresie.

W piątek, 18 stycznia 2002 roku, podobnie jak po raz pierwszy w hali „Milenium”, odbyło się noworoczne spotkanie prezydenta miasta, którego głównym punktem było rozdanie kołobrzeskich „koników” – nagrody przyznawanej przez dziennikarzy.

  • Wybór nagrodzonych osób był wyjątkowo trudny nie dlatego, że cierpieliśmy na deficyt kandydatów, przeciwnie, było ich bardzo dużo – powiedziała w imieniu kapituły Iwona Marciniak, do dziś dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”. – Chcieliśmy docenić nie tyle szczególne zaangażowanie w pracę zawodową, ile działalność wykraczającą daleko poza obowiązki służbowe.

Konika od prezydenta miasta otrzymała Ewa Duchowska z Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Berlinie. Za szczególne zasługi kołobrzeskie koniki otrzymali: Marian Jagiełka– znany z działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, jednak szczególnie doceniony za mecenat nad kulturą i sportem w naszym mieście, Kazimierz Ratajczyk – za kronikarstwo fotograficzne naszego miasta, Basia Biela – za skuteczne „blokowanie” ulicy Mariackiej podczas kwest pieniężnych i wspieranie akcji charytatywnych nie tylko podczas finałów WOŚP, Mirosław Orliński – prezes Klubu Wędkarsko- Spinningowego „Salmo” za działalność na rzecz rzeki Parsęty oraz Daniel Pieńkowski – za wybitne osiągnięcia sportowe, w tym zdobycie trzykrotnego indywidualnego mistrza Europy i dwukrotnego drużynowego mistrza świata w teakwondo ITF.

W roku 2003 przyznano po raz trzeci „Koniki” za rok 2002. Kapituła złożona z dziennikarzy, wówczas przedstawicieli Radia Kołobrzeg, TKK Kołobrzeg, Głosu Pomorza, Głosu Koszalińskiego, Kulis Kołobrzeskich, Kuriera Szczecińskiego i Gazety Kołobrzeskiej przyznała statuetki dla trzech osób, wyróżniających się szczególną działalnością na rzecz innych osób lub miasta. W tym roku laureatami zostali: dr Ewa Brodzińska – Nowacka, znany w Kołobrzegu alergolog, Romana Tyszkiewicz – „szefowa” kołobrzeskich amazonek, dzięki działalności R. Tyszkiewicz i wielu innych pań kobiety po amputacji piersi, walczące z rakiem odzyskują wiarę i chęć do życia. Jedynym mężczyzną w trójce nagrodzonych był Andrzej Pyszora, którego turnieje tenisa stołowego i zamiłowanie do tego sportu znane są wielu kołobrzeżanom. Specjalnego „Konika” od prezydenta otrzymał Edward Ściubidło, prezes spółki „DEKOM” za uruchomienie w Kołobrzegu kompleksu „Morska Odyseja”.

W roku 2004, niezmiennie jak w poprzednich latach za rok miniony, czyli 2003, uchylono już rąbka tajemnicy i publikowane były nazwiska osób nominowanych do nagrody, jednak o ostatecznym wyniku laureat dowiadywał się na samym końcu. Można powiedzieć, że w pełni funkcjonowała formuła typowo „oskarowa” – ogłoszenie nominacji, ale ściśle chroniona tajemnica o zdobywcy głównej nagrody. Nominacje otrzymali: Dariusz Kaleta, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej, Krystyna Mierkiewicz – prezes koła Polskiego Związku Diabetyków, Witold Matusewicz z Akcji Katolickiej za zorganizowanie wakacji dla polskich dzieci z Kazachstanu, Krystyna Świta, koordynator Klubu Osiedlowego Kołobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Grażyna Wiśniewska z Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym, inicjatorka powstania Młodzieżowego Forum Europejskiego. W dniu 14 lutego, tradycyjnie podczas potkania noworocznego, wyróżnienie główne, czyli Konika, otrzymała Grażyna Wiśniewska. Prezydent Henryk Bieńkowski przyznał nagrody w trzech dziedzinach: za działalność społeczną nagrodę otrzymała Ewa Giza, prezes Stowarzyszenia „Feniks”, za pracę w dziedzinie kultury wyróżniony został Piotr Bednarski– autor m.in. opublikowanych w 2003 roku dwóch zbiorów wierszy oraz powieści, trzecie wyróżnienie zdobyła Wioleta Dymecka – dyrektor Miejskich Wodociągów i Kanalizacji za działalność gospodarczą, która wyróżnienie otrzymała m.in. za wykrycie nadużyć w spółce miejskiej i poprawienie kondycji finansowej w MWiK.

Rok 2005 – za miniony 2004 – przyniósł Koniki w dniu 4 lutego, podczas balu karnawałowego. Nominacje otrzymali: Wiesława Mądrowska – dyrektor Przedszkola nr 6, nominowana m.in. za pracę z dziećmi, a także za pracę wraz z oddanym zespołem nauczycieli nad utworzeniem pierwszego w Kołobrzegu i jednego z nielicznych w Polsce oddziałów dla dzieci autystycznych pracujących metodą behawioralną; Krystyna Mierkiewicz – oddana pracy na rzecz osób chorych na cukrzycę, Bogdan Jałoszyński – funkcjonariusz Morskiego Oddziału Straży Granicznej, nominowany za uratowanie życia żeglarzowi, który podczas Regat o Srebrny Dzwon wypadł za burtę. Za odwagę i męstwo Bogdan Jałoszyński otrzymał z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Zasługi. Ostatnim nominowanym był Zbigniew Malinowski – za sportową konsekwencję i upór, który pozwolił mu m.in. znaleźć się w pierwszej jedenastce zdobywców mety w Spartathonu z Aten do Sparty. Nagrodę Konika otrzymała Krystyna Mierkiewicz z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Dziennikarze w szczególności docenili jej zapał w pracy na rzecz chorych na cukrzycę. – Ta nagroda z pewnością sprawi, że będę jeszcze intensywniej pracować – zapewniała wzruszona nagrodzona. Prezydent Henryk Bieńkowski wyróżnił tradycyjnie już wyróżnił osoby w trzech kategoriach. W dziedzinie kultury nagrodę otrzymała Krystyna Świta, za pracę społeczną – ksiądz Piotr Popławski, natomiast w kategorii gospodarka nagrodę otrzymał prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Jan Warchoł.

Rok 2006. Ze względu na tragedię, która miała miejsce w Chorzowie podczas Międzynarodowych Targów Katowickich, tym razem prezydent Henryk Bieńkowski zaprosił gości na uroczystą kolację, która miała miejsce 10 lutego. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar chorzowskiej tragedii. Podczas spotkania przyznane zostały nagrody za miniony rok.

  • Rok 2005 był rokiem jubileuszu nadania praw miejskich naszemu miastu, ponadto rokiem pozyskiwania funduszy unijnych oraz awansu naszych koszykarzy do ekstraklasy – mówił na spotkaniu prezydent Henryk Bieńkowskim który ponadto ocenił rok 2005 jako „kolejny dobry rok dla miasta”.

Nominowani do nagrody Konika byli: Tadeusz Waśko – kapitan kołobrzeskiej floty pirackiej , m.in. za propagowanie kultury morskiej, doprowadzenie do użytku Reduty Solnej oraz aktywną działalność wśród młodzieży; Janusz Lubiński za działalność turystyczną promującą miasto oraz Maria Dudek, wychowawczyni „Tirlitonek”. Nagroda kołobrzeskich dziennikarzy trafiła właśnie do rąk Marii Dudek za wieloletnie sukcesy artystyczne i wychowawcze w pracy z młodzieżą w zespole „Tirlitonki”. Prezydent tradycyjnie przyznał nagrody w swoich kategoriach: kultura – Dariusz Kaleta, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej m.in. za wspieranie kulturalnych działań miasta; w pracy społecznej nagrodzona została Katarzyna Paciorkowska jako reprezentant Akcji Katolickiej za wieloletnie organizowanie wczasów dla dzieci polskich z Kazachstanu oraz w dziedzinie gospodarki/ przedsiębiorczości nagrodę odebrał Jan Nizioł jako prezes Kołobrzeskiego Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców za spór i obronę kołobrzeskich sklepów w starciu ze sklepami wielkopowierzchniowymi.

Rok 2007: Kapituła dziennikarska wręczyła swojego „Konika” za miniony, 2006 rok, jednej z 3 nominowanych osób, wśród których byli: Antoni Szarmach, Rafał Kolikow, Wojtek Sabała. Zwycięzcą został Antoni Szarmach – dla wielu pokoleń Kołobrzeżan wspaniały nauczyciel matematyki, dla innych – radny, niestrudzony działacz społeczny, związany od lat z Ligą Morską i Rzeczną. To był ostatni raz, kiedy dziennikarze nominowali i tę nagrodę przyznawali. Do kapituły dołączyli również działacze społeczni i niektórzy politycy. O przyznaniu „Konika” decydował bezpośrednio prezydent. Było to znaczące odejście od wydawałoby się utartej tradycji. I tak było przez resztę poprzedniej kadencji.

Rok 2008: Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek podczas spotkania noworocznego wręczył wyróżnienia za rok 2007 oraz nagrody „Kołobrzeskiego Konika” w 2 kategoriach: gospodarczej i kulturalnej. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Bartyzel – pomysłodawca Sunrise Festival, Kołobrzeskie Stowarzyszenie Inteligencji Twórczej, Paweł Maciejewski – Prezes Stowarzyszenia Kołobrzeskiej Amatorskiej Piłki Nożnej, Kazimierz Maszerowski – turystyka, Remigiusz Spólny – pisarz i właściciel Villa Tarsis, dr Edward Wiśniewski – Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, Marta Zielińska – nauczycielka z „Ekonoma” od kilku lat mieszkająca w Kazachstanie. Nagrodę „Kołobrzeskiego Konika” otrzymali: Roman Sobko – Prezes Pro-Bud (kategoria gospodarcza) i Justyna Nowak (kategoria kulturalna) – utalentowana reżyserka młodego pokolenia, której „Ważki” jako jedyny film z Polski zakwalifikował się na 64. Biennale w Wenecji.

Rok 2009 przyniósł statuetki Kołobrzeskiego Konika za miniony, 2008 rok, dla Roberta Gauera, Roberta Szpaka i Waldemara Skrzypczaka. Została również przyznana nagroda Starosty, jaka była Perła Powiatu – otrzymała ją Marta Zielińska.

Rok 2010 – Konik Kołobrzeski, nadal bez udziału dziennikarzy, trafił do rąk Natalii Krakowiak, polskiej wokalistki i aktorki stołecznego teatru Studio Buffo w Warszawie. Kolejnym wyróżnionym za działalność w roku 2009 został Andrzej Szymański – złoty medalista na Mistrzostwach Europy w kickboxingu, które odbyły się w Rzymie. Ostatnim nagrodzonym z rąk Prezydenta Janusza Gromka został Ryszard Woźniak, prezes Ośrodka Wypoczynkowego „Verano”, jak i również prezes RSTU. Podczas uroczystości już po raz trzeci przyznana została też przez starostę Artura Mackiewicza specjalna nagroda „Perła Powiatu”. Jest ona przyznawana osobom lub instytucjom, które wyróżniły się swoją działalnością na terenie powiatu kołobrzeskiego. W tym roku Perłę Powiatu dostała firma Troton z Ząbrowa.

Rok 2011 był rokiem jubileuszowym dla nagrody Konika, gdyż właśnie minęło 10 lat, od kiedy ta statuetka została przyznawana. W tak okrągłą rocznicę prezydent miasta Janusz Gromek postanowił przywrócić pierwotny kształt sposobu nominacji i ponownie powołał do współpracy kapitułę złożoną z przedstawicieli kołobrzeskich mediów.

I tak po kilku latach przerwy kołobrzescy dziennikarze z Głosu Koszalińskiego, Kulis Kołobrzeskich, Gazety Kołobrzeskiej, Telewizji Kablowej Kołobrzeg, Radia Koszalin, portali www.e-kg.pl; www.miastokolobrzeg.pl oraz Kuriera Szczecińskiego wytypowali swoich kandydatów. Wśród nominowanych za 2010 rok byli: Juliusz Aniszewski, Elżbieta Cherezińska i Katarzyna Kolman. Statuetki „Konika” zdobył Juliusz Aniszewski – kierownik kołobrzeskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Od kapituły dziennikarzy otrzymał nagrodę za dobroć, serce, długoletnie zaangażowanie i nieustępliwość w niesieniu pomocy mniej zamożnym, bezradnym i poszkodowanym przez los. Statuetkę Konika zdobyła również Elżbieta Cherezińska – utalentowana kołobrzeska pisarka. Wyróżnienie przypadło Katarzynie Kolman – znanej doktor weterynarii, której serce do zwierząt znane jest wszystkim posiadaczom czworonogów. Prezydent Janusz Gromek wręczył także swoje prezydenckie wyróżnienia, które otrzymała firma „Amberline” i „Pilawa”. Perłę Powiatu wręczył starosta Tomasz Tamborski, a otrzymała ją firma Nord Fish.

Koniki w ubiegłym roku były szczególnie pamiętne dla prezydenta miasta, gdyż w ten dzień rano został dziadkiem, o czym nie omieszkał wspomnieć podczas balu, wznosząc uroczysty i dumny toast.

Rok 2012 – nagrody tradycyjnie przyznawane za rok ubiegły, czyli 2011. W tym roku formuła prezydenckich nagród uległa zmianie, a właściwie sposób jej organizacji. W tym roku impreza odbyła się pod nazwą Kołobrzeski Bal Noworoczny i miała miejsce 4 lutego. Współorganizatorami balu byli kołobrzescy przedsiębiorcy. Podczas balu wręczona została również nowa nagroda: Perła Północy przyznawana przez Starostę i Północną Izbę Gospodarczą. Nominowani z rąk kapituły dziennikarskiej byli: Jadwiga Goldyszewicz – kierownik kołobrzeskiego Hospicjum Domowego, pogromcy Bałtyku zimą, czyli kajakarze z Team Kayak oraz wieloletni dyrektor Muzeum Oręża Polskiego doktor Hieronim Kroczyński. Nagrodę od dziennikarzy otrzymał dr Hieronim Kroczyński. Kapituła prezydencka Konikiem wyróżniła Jana Wróblewskiego, członka zarządu Zdrojowa Invest. Otrzymał on nagrodę za wkład w ściągnięcie do Kołobrzegu, jako centrum pobytowego w trakcie Euro 2012 reprezentacji Danii, którzy zamieszkają w Marine Hotel. Starosta kołobrzeski przyznał dwie Perły Powiatu. Pierwsza trafiła do firmy produkującej kontenery – Container Modul z Rymania. Druga Perła trafiła w ręce Tomasza Tomczyka, -blogera znanego pod pseudonimem ,,Kominek”. Uzasadnieniem nagrody była popularność i pozycja jaką swoimi wpisami wypracował sobie ,,Kominek”. Na balu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Marian Jagiełka. Jako firma fair play, statuetką wyróżniona zostało przedsiębiorstwo Elektro-Eco.

Styczeń 2013: Do nagrody Konika dziennikarze nominowali Krzysztofa Bartyzela, dzięki któremu Kołobrzeg jest znany w Polsce i na całym świecie w związku z imprezą Sunrise Festival, Małgorzatę Schmidt– za organizowanie od 3 lat Przeglądu Twórczości pn. „Którym wędruje się trochę trudniej”, a także Stanisława Trojanowskiego, prezesa Kołobrzeskiego Klubu Koszykarskiego „Kotwica Kołobrzeg” za jego wkład w utrzymanie Kotwicy w ekstraklasie. Decyzją dziennikarzy, nagroda trafiła do Małgorzaty Schmidt.
Kapituła prezydencka nominowała do nagrody prezydent miasta następujące osoby i podmioty: Krzysztofa Bartyzela – producent Sunrise Festival, Zakład Aktywności Zawodowej w Kołobrzegu oraz Urząd Morski w Słupsku. Ostatecznie, statuetka konika trafiła do Urzędu Morskiego za wkład w odbudowę brzegów morskich w Kołobrzegu. Nagrodę odebrał dyrektor Tomasz Bobin.

Rok 2014 – Jak co roku nagrody Kołobrzeskiego Konika wybierały dwie kapituły: jedna działająca przy Prezydencie Miasta, druga również powołana przez Prezydenta, ale składająca się z dziennikarzy pracujących w kołobrzeskich mediach. Dziennikarze nominowali do nagrody dwie osoby. Jedną z nich była Katarzyna Pechman oraz ultramaratończyk Zbigniew Malinowski.
Decyzją dziennikarzy to właśnie Zbigniew Malinowski w tym roku otrzymał statuetkę. Drugi „Konik” od kapituły prezydenckiej trafił do Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kołobrzegu, które od wielu lat działa na rzecz społeczności lokalnej. Nagrodę odebrał Marian Jagiełka wraz z Jadwigą Wawrzonek i Barbarą Szczeglik. Tegoroczną imprezę uświetnił występ Piotra Bałtroczyka, a na zakończenie wieczoru przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na budowę kołobrzeskiego hospicjum.
W tym roku zrezygnowano z nagród przyznawanych przez starostę.

Rok 2015: na scenie Regionalnego Centrum Kultury Prezydent Miasta Janusz Gromek wręczył nagrodę specjalną dla małżeństwa Bożeny i Janusza Woryszów. Konik od prezydenta trafił w ręce Kołobrzeskiej Fabryki Okien „Amberline”. Konik jak co roku przyznany został również od dziennikarzy. Nominacje otrzymali: Dariusz Kaleta i Paweł Pawłowski. Swoją nagrodę kapituła dziennikarzy przyznała Kołobrzeskiemu Stowarzyszeniu Amatorskiej Piłki Nożnej, w imieniu którego nagrodę odebrał Krzysztof Maćkula.

Rok 2016.  Podczas wieczoru rozdane zostały nagrody specjalne prezydenta. Otrzymali je: Kołobrzeski Klub Morsów, działający przy Regionalnym Stowarzyszeniu Turystyczno-Uzdrowiskowym, spółka „Lech Investment”, Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima, Miejski Klub Piłkarski Kotwica Kołobrzeg. Konika Kołobrzeskiego od Prezydenta Miasta otrzymała firma „Pilawa” – Krystyna i Eugeniusz Pilawa. W tym jubileuszowym dla Koników roku dziennikarze zdecydowali, że opublikują listę nominowanych. Wśród osób, których kandydaturę kapituła dziennikarska rozważała, znaleźli się: Tomasz Stępień – Centrum Medyczne Inter Medical, Dariusz Kaleta – artysta, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej, Stanisław Kozicki – trener brązowych medalistów Igrzysk Olimpiad Specjalnych w koszykówce, Robert Maziarz – Muzeum Patria Colbergiensis, Zbigniew Nowak – niepełnosprawny pisarz, Wolontariuszki ze schroniska dla zwierząt: Barbara Patruś, Monika Wanda Władzińska, Ilona Parzych, Judyta Kopańska, ponadto: Andrzej Stachecki – organizator Kołobrzeskiego Festiwalu Filmowego Sensacyjne Lato Filmów oraz Stowarzyszenie Klub Pioniera. Do ścisłej czołówki, która ujawniona została dopiero podczas gali rozdania statuetek, ilością głosów dostały się trzy osoby.  Dariusz Dariuss Kaleta – artysta malarz, wolontariuszki: Barbara Patruś, Monika Wanda Władzińska, Ilona Parzych i Judyta Kopańska oraz Stanisław Kozicki, trener trener brązowych medalistów Igrzysk Olimpiad Specjalnych w koszykówce. Nagrodę od dziennikarzy w tym roku otrzymał Dariusz Kaleta.

ROK 2017.  Nominacje od dziennikarzy otrzymały następujące osoby: VOYAGER – znany m.in. z akcji: Moto-serce czy Moto-paczka,  Andrzej Stachecki – producent filmowego Suspense Festival oraz Jolanta Wójcik – Oszmaniec.  Kapituła dziennikarska miała trudny orzech do zgryzienia, toteż głosowanie nie było łatwe. Jej członkowie: Iwona Marciniak „Głos Koszaliński”, Kamil Graboń – ekg.pl, Artur Sempruch miastokolobrzeg.pl, Michał Spieszyński – także.pl, Kamila Para-Mirzyńska TKK, Piotr Rybczyński – Radio Kołobrzeg, Przemysław Polanin – Gazeta Kołobrzeska, Przemysław Weprzędz – Kurier Szczeciński, Krzysztof Klinkosz – Radio Koszalin i Żaneta Czerwińska Kulisy Kołobrzeskie – podjęła decyzję, że nagrodę Konika Kołobrzeskiego od dziennikarzy, za dwadzieścia lat podróży, serca i paczek z diabłem tasmańskim w logo otrzymuje grupa VOYAGER.

Rok 2018. Prezydencki „Konik” trafił do Rotary Club, zaś kapituła dziennikarska nominowała trzy osoby, a byli to: Plaża Zachodnia – nasza rodzima wytwórnia muzyczna; wolontariusze kołobrzeskiego hospicjum oraz Robert Maziarz, współzałożyciel muzeum Patria Colbergiensis. Za promocję naszego miasta na płaszczyźnie historycznej dziennikarskiego Konika otrzymał Robert Maziarz.

Rok 2019. W sobotę, 23 lutego 2019r., po raz kolejny odbyło się rozdanie nagród “Kołobrzeskiego Konika”, przyznawane zwyczajowo za rok miniony. Nominowanymi przez dziennikarzy byli: Wolontariusze Wigilii dla Samotnych, Łukasz Gładysiak – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, autor wielu książek i setek publikacji, współorganizator widowisk m.in. Boju o Kołobrzeg oraz Jacek Kawałek – nauczyciel przedmiotów informatycznych w ZS im. Henryka Sienkiewicza, organizator ogólnopolskiej konferencji dla nauczycieli “Od Becika Każdy Klika”, pomysłodawca tworzenia projektów 3D naszego miasta. Makiety „Kanonierka” i„Kołobrzeg XV wiek”, wykonane w wydruku 3D przez uczniów pod jego nadzorem możemy oglądać w Muzeum Oręża Polskiego.
Dziennikarze w składzie (alfabetycznie): Żaneta Czerwińska – Niezależne Media, Kamil Graboń – e-kg.pl, Szymon Jarzembowski – także.pl, Krzysztof Klinkosz – Radio Koszalin, Monika Makoś – okkolobrzeg.pl, Iwona Marciniak – Głos Koszaliński, Przemysław Polanin – Gazeta Kołobrzeska, Piotr Rybczyński – Radio Kołobrzeg, Artur Sempruch – miastokolobrzeg.pl, Przemysław Weprzędz – Kurier Szczeciński oraz Paulina Żupaniec-Łochocka – Telewizja Kablowa Kołobrzeg zadecydowali, że Konika otrzymuje Łukasz Gładysiak.
Do prezydenckiej nagrody nominowanych było 6 osób.
Kamil Barwinek – za niesienie bezinteresownej pomocy mieszkańcom Kołobrzegu oraz organizację wolontariatu, Marek Padjas – nominowany przez Ligę Morską i Rzeczną oddział Kołobrzeg za aktywność w działalności na rzecz Polski Morskiej, Wanda Przybylska – nominowana przez Stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezyńców za poświęcenie się sprawom społecznym i sybirakom, Janusz Lubiński- nominowany przez Regionalne Stowarzyszenie Turystyczno – Uzdrowiskowe za upowszechnianie i organizowanie turystyki campingowej i caravaningowej,  Witold Łukawski nominowany przez Witolda Ożgę wraz z grupą mieszkańców za pełnienie wielu funkcji społecznych działając na rzecz lokalnej społeczności oraz Ryszard Kaliciński nominowany przez Stowarzyszenie „Bieg Zaślubin” za organizowanie działalności lekkoatletycznej na terenie miasta w Międzyszkolnym Klubie Sportowym SZTORM. Konik od Prezydenta Miasta do sybiraczki Wandy Przybylskiej. Galę prowadził Szymon Hołownia. Na koniec z krótkim repertuarem wystąpiła Monika Brodka.

Rok 2020. Było to już 20 rozdanie tych nagród. Kapituła złożona z dziennikarzy działających na terenie miasta nominowała do nagrody trzy osoby: Iwonę Vetter – członkinię Międzynarodowej Rady Tańca UNESCO w Paryżu, prowadzącą International Dance Academy, od lat organizującą koncerty baletowe; Dariusza Jakubowskiego – grafika z niezwykłym poczuciem humoru, kreatora „Mariana” – mewy, która zaskarbiła sobie sympatię kołobrzeżan i turystów oraz Jacka Kawałka – nauczyciela, kołobrzeskiego pogromcy techniki 3D, twórcę makiet w tej technice. I to właśnie Jacek Kawałek został laureatem statuetki „Konika” od dziennikarzy.

Prezydent miasta przyznała w tym roku dwie nagrody, spośród grupy nominowanych. Izabella Stefanowicz – Stowarzyszenie Niewidomych i Niedowidzących w Kołobrzegu; Marek Padjas – nominowany przez Ligę Morską i Rzeczną, człowiek morza, doświadczony, aktywny na rzecz miasta i mieszkańców, wiceprezes kołobrzeskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej.  Kolejną nominację otrzymała Grupa Ratownicza Paramedic – nominowana przez MOSiR. Grupa prowadzi zajęcia, szkolenia dla dzieci i dorosłych, wspierają i angażują się w różne akcje społeczne.  I ostatni kandydat do prezydenckiego „Konika” to Uniwersytet III Wieku, nominowany przez MOSiR. Seniorzy poprzez swoją aktywność uczestniczą w wykładach tematycznych, dbają o kondycję fizyczną, zdobywają wiedzę z różnych dziedzin. I to właśnie Marek Padjas oraz  Uniwersytet III Wieku otrzymali prezydenckiego „Konika„. Galę poprowadził Marcin Prokop, a z koncertem wystąpił Sławomir Uniatowski.

Rok 2021. Tegoroczne „Koniki” po raz pierwszy – ze względu na pandemię koronawirusa – nie miały formy noworocznego spotkania. Po raz pierwszy była to impreza zdalna. Mieszkańcy mogli obejrzeć ją w ramach transmisji na żywo z Regionalnego Centrum Kultury. Zaproszeni laureaci poniekąd mogli się domyślać, że skoro zostali zaproszeni w tak wąskim gronie, to w konkretnym celu. Nagrodę od dziennikarzy otrzymała kołobrzeska grupa „Paramedic” – statuetkę odebrali: Remigiusz Jankowski oraz Mateusz Giec.  Prezydent miasta również wręczyła swoją nagrodę – w tym roku prezydenckiego „Konika” otrzymała Fundacja „Wolne Miejsce”.

Rok 2022. Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu po raz kolejny miało okazję poznać kolejnych laureatów tej prestiżowej już – i zarazem najstarszej –  nagrody. Tradycyjnie swoją nagrodę przyznała prezydent miasta Anna Mieczkowska. Nagroda ta trafiła do stowarzyszenia Klub Pioniera Kołobrzeg. Drugą nagrodę przyznała kapituła dziennikarska. Za pomoc w trudnych czasach, udział w wielu imprezach charytatywnych, dziennikarze z kołobrzeskich redakcji zadecydowali, że Konika Kołobrzeskiego otrzymał „Gang Maluchów” Kołobrzeg.