Nietrzeźwi chcieli wyruszyć w morze

Dwukrotnie w ostatnich dniach funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej ujawniali nietrzeźwych kierowników jednostek pływających. Na wejście do portu w Świnoujściu czekał 38-letni kapitan statku handlowego, z Kołobrzegu chciał wyruszyć w morze 45-letni szyper kutra.

Jednostka pływająca SG-214 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Świnoujściu w nocy z 25 na 26 grudnia realizowała wyjście interwencyjne w trybie alarmowym. Powodem była informacja z miejscowego Kapitanatu Portu, że kapitan jednego ze statków stojących na kotwicowisku może być pod wpływem alkoholu.

Grupa kontrolna z SG-214 poddała 38-letniego kapitana statku, obywatela Rosji, badaniu trzeźwości. Miał 0,66 prom. alkoholu. Straż Graniczna poinformowała o tym Kapitanat Portu Świnoujście oraz Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie celem wszczęcia postępowania administracyjnego i Komendę Miejską Policji.

Straż Graniczna z Kołobrzegu 28 grudnia uniemożliwiła wyjście w morze 45-letniemu nietrzeźwemu szyprowi. Podczas kontroli kutra w miejscowym porcie funkcjonariusze wyczuli od kierownika jednostki zapach alkoholu, więc poddali go badaniu. Mężczyzna miał 2,76 prom.

Strażnicy graniczni na miejsce kontroli wezwali armatora w celu odpłynięcia kutrem na stałe miejsce cumowania. W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji funkcjonariusze wystawili szyprowi wezwanie do stawienia się w jednostce Policji, która będzie prowadzić dalsze postępowanie w tej sprawie. O zdarzeniu Straż Graniczna poinformowała Bosmana Portu Kołobrzeg.

Fot. Morski Oddział Straży Granicznej