Kto wygra Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską 2020?

Do 20 stycznia 2020 r. dziennikarki i dziennikarze, wydawnictwa, redakcje i nadawcy mogą zgłaszać prace do XXIII konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Wysokość nagrody w każdej kategorii – Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia oraz „Dziennikarstwo na Pograniczu“ – wynosi 5.000 euro. Nowością jest możliwość zgłoszenia większej liczby prac przez dziennikarki i dziennikarzy, wydawnictwa, redakcje i nadawców – głoszą zaktualizowane warunki konkursu. Warunki zgłoszeniowe dla prac we wszystkich kategoriach, dokumenty zgłoszeniowe oraz sposoby rejestracji prac w konkursie znaleźć można na stronie Nagrody. Zwycięzców nagrodzimy w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą 4 czerwca 2020 roku.

 Prace konkursowe powinny przyczyniać się do poszerzania wiedzy Polaków i Niemców o sobie nawzajem, pomagać zrozumieć politykę, zjawiska gospodarcze, osiągnięcia nauki i kultury, przybliżać życie codzienne i problemy społeczne sąsiedniego kraju oraz wspierać integrację obu państw w Unii Europejskiej. Tematy prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji
polsko-niemieckich. Jury szczególną wagę przykłada do prac podejmujących bieżące sprawy sąsiada, jednak także artykuły czy audycje o trudnej polsko-niemieckiej historii mają szansę na nagrodę. W ubiegłym roku do konkursu zgłoszono 115 prac, z tego 59 z Niemiec i 56 z Polski.

Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: województwa – dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

Kontakt w sprawie prac w języku polskim:

Magdalena Przedmojska

koordynatorka projektów

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Zielna 37, 00-108 Warszawa

tel.: + 48 (22) 338 62 73

faks: + 48 (22) 338 62 01

e-mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

 

Kontakt w sprawie prac w języku niemieckim:
Frieda Pirnbaum
Büro des Deutsch-Polnischen Journalistenpreises Tadeusz-Mazowiecki
Sächsische Staatskanzlei
Archivstraße 1, 01097 Dresden
tel.: + 49 351 81609-48
e-mail: f.pirnbaum@heimrich-hannot.de

Fot. dnimediow.org/Hans Scherhaufer