Wolontariusze świętują!

 5 grudnia obchodzą swoje święto osoby, bez których żadne akcje pomocowe nie miałyby racji bytu.  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto wszystkich, którzy czują potrzebę pomagania i aktywnie ją realizują.
Pomorze Zachodnie to region, który wysoko ceni kapitał społeczny organizacji pozarządowych. Wysokość środków przeznaczanych na współpracę z trzecim sektorem sukcesywnie rośnie. Od ponad dwóch lat to ok. 12 mln zł rocznie. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego podejmuje działania, by rozwijać wolontariat wśród wszystkich grup – dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Jednym z takich flagowych przedsięwzięć jest roczny projekt finansowany ze środków budżetu województwa „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat”. Dzięki niemu, Regionalne Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu POLITES, które odpowiada za realizację przedsięwzięcia, może promować wolontariat w całym województwie.
Organizacja przeprowadza na co dzień warsztaty dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, organizuje wyjazdy studyjne, wspiera NGO współpracujące z wolontariuszami, prowadzi spotkania z najmłodszymi mieszkańcami regionu oraz wolontariuszami ze Szkolnych Klubów Wolontariusza.
W ramach projektu „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat” realizowany jest także konkurs skierowany do organizacji i instytucji, które współpracują z wolontariuszami „Barwy Wolontariatu 2019”. Nagrody będą przyznawane w kategoriach wolontariat indywidualny i grupowy. O tym kto zwycięży dowiemy się podczas finału, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 7 grudnia w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
 „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat” widoczne jest także na ulicach za sprawą wykonywanych przez młodzież murali. Możemy je zobaczyć m.in. przy ul. Dworcowej 19 w Szczecinie, w Nowogardzie (Szkoła Podstawowa nr 2), Kołobrzegu (Zespół Szkół nr 1) czy Dobropolu (Sołectwo Dobropole). Łącznie powstanie ich 10.
Na realizację „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat” w tym roku przeznaczono ponad 99 tys. zł.