Tomasz Grodzki szykuje pozew. “Jeżeli te obrzydliwe ataki będą się powtarzać, będę z każdym dochodził prawdy”.

Profesor Tomasz Grodzki – lekarz chirurg ze Szczecina, obecnie Marszałek Senatu – zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec osób, które rozprzestrzeniały informacje o rzekomym przyjęciu korzyści majątkowej. W piśmie, przygotowanym przez mec. Jacka Dubois, pojawia się nazwisko Agnieszki Popieli i Karola Guzikiewicza, a także m.in. żądanie sprostowania skierowane do Tygodnika “Gazeta Polska”. 

  • Zdecydowałem się podjąć kroki prawne w obronie mojego dobrego imienia, po eskalacji kłamstw na mój temat. Nigdy od nikogo nie żądałem pieniędzy i nie uzależniałem od tego wykonywania jakiejkolwiek procedury medycznej. Jeżeli te obrzydliwe ataki będą się powtarzać, będę z każdym dochodził prawdy i będę bronił swojego dobrego imienia – zapowiada marszałek Senatu.

Na obecnym etapie mecenas Dubois żąda od Tygodnika Gazeta Polska opublikowania sprostowania, wezwania redaktora naczelnego tego tygodnika do zaprzestania naruszania dóbr osobistych, zapowiedziana jest również możliwość popełnienia przestępstwa z art. 238 k.k. polegającego na złożeniu fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Marszałek Senatu nie będzie się wypowiadał publicznie. Mecenas J. Dubois w jego imieniu wyraził ubolewanie, że zamiast zajmować się sprawami związanymi z funkcja Marszałka Senatu, musi zajmować się podejmowaniem działań prawnych.

Prof. dr hab. Agnieszka Popiela  – wykładowca w Katedrze Botaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Szczecińskiego – nie udziela na razie komentarzy dziennikarzom, na zadawane pytania i prośby o komentarze wypowiedziała się krótko i oficjalnie:

Inaczej twierdzi radny Karol Guzikiewicz, radny Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa Pomorskiego:

Jeśli mecenas J. Dubois upubliczni kolejne szczegóły, do sprawy wrócimy. Przypomnijmy: profesor Tomasz Grodzki jest profesor nauk medycznych, chirurgiem klatki piersiowej i transplantologiem. Urodzony w Szczecinie, tu ukończył II Liceum Ogólnokształcące, następnie Pomorską Akademię Medyczną. Jest członkiem licznych krajowych i międzynarodowych organizacji zrzeszających chirurgów, m.in. jako pierwszy Polak został przyjęty do American Association for Thoracic Surgery. W 2014 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2006 roku jest również politykiem, związanym z Platformą Obywatelską. Był radnym Rady Miasta Szczecin, następnie senatorem IX kadencji, obecnie: marszałkiem Senatu X kadencji. Profesora zna doskonale poseł Marek Hok:

  • Bardzo dobry, uczciwy człowiek, którego nam od dwudziestu lat – mówi poseł. – To lekarz z prawdziwego powołania, nigdy nie odmówił pomocy.  Miałem zaszczyt być poniekąd jego przełożonym, gdy pełniłem obowiązki członka Zarządu Województwa. Profesor Grodzki był dyrektorem jednego ze szpitali wojewódzkich w Zdunowie. Stworzył tam jeden z dwóch ośrodków w Polsce, który zajmuje się przeszczepami płuc, i wyszkolił w tym czasie doskonałą kadrę lekarską. Zawsze koleżeński, pomocny, nigdy nie odmówił pomocy czy konsultacji, o które poprosiłem – dodaje M. Hok.

(fot. główne: arch. prof. T. Grodzkiego)