To wciąż spore wyzwanie. Światowy Dzień AIDS

Przekonanie, że ten problem „mnie nie dotyczy”, braki w wiedzy na temat HIV/AIDS oraz zakażeń przenoszonych drogą płciową, niechęć do poddawania się testom w kierunku HIV to wnioski z badania przeprowadzonego przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Mimo że dane te zbierane były kilka lat temu, problem ten jest wciąż aktualny.  W Polsce statystycznie każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Przypadający 1  grudnia Światowy Dzień AIDS to dobry moment, by głośno mówić o profilaktyce. A ta wciąż jest potrzebna.

Liczby mówią same za siebie. Problem  HIV nadal stanowi wyzwanie dla działań w zakresie  realizowanej profilaktyki . W Poradni Nabytych Niedoborów w Szczecinie  zarejestrowanych jest  1439  osób zakażonych  HIV (dane z listopada). W tym roku odnotowano 59 nowych zakażeń, w tym 48 osób to mężczyźni  i 11 kobiet.

W latach poprzednich te statystyki również nie były optymistyczne. Nowe zakażenia w roku 2014 – dotyczyły 38 osób, w roku 2015 – 59 osób, w roku 2016 – 58 osób, w roku 2017 aż 87 osób, a  w roku 2018  –  56 osób.

Wirus HIV jest jednym z najbardziej „demokratycznych” – żadna grupa zawodowa czy wiekowa nie jest wolna od tego problemu.  Dotyczy to niestety także młodzieży.

–  Z badań prowadzonych przez  różne ośrodki w Polsce wynika, że młodzież ma poczucie zagrożenia ze strony HIV, ale zaobserwowano  dużą rozbieżność między poczuciem zagrożenia, a niebezpiecznymi zachowaniami i prezentowaną przez młodzież wiedzą na temat HIV – podkreśla wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Z tego względu co roku  Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego WZ we współpracy z organizacjami pozarządowymi realizuje działania edukacyjne, często w formie tematycznych warsztatów, pogadanek czy spotkań. Jednym z przykładów takich projektów jest „Ograniczam ryzyko II” realizowane przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Terapii „Młodzi-Młodym”. Finalnie organizacja przeprowadzi 100 godzin warsztatów dla młodzieży. Takie spotkania odbyły się już w Koszalinie, Manowie, Starych Bielicach, Białogardzie.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją prowadzonych wcześniej  działań. W ubiegłym roku prowadzący zajęcia rozpoczynali je od zadania pytania uczniom: „Czy problem HIV/AIDS może dotyczyć ciebie?”. W około 60% uzyskiwali odpowiedź przeczącą. Tak postawione pytanie było świetnym wstępem do dalszej części warsztatów.  Podczas spotkań wyświetlany jest także film promujący Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w Szczecinie i Koszalinie, telefony zaufania oraz bezpłatne i anonimowe testowanie w kierunku HIV.

Podobne działania prowadzi bardzo dobrze znane w Szczecinie, Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU. Organizacja zorganizowała debatę z młodzieżą, w której wzięło udział 78 uczniów i zaprasza do udziału w zajęciach dla młodzieży i studentów z województwa zachodniopomorskiego. Łącznie w projekcie do tej pory wzięło udział 229 młodych ludzi z regionu.

W tym roku Wydział Współpracy Społecznej 5 grudnia zaprosi także zachodniopomorską młodzież do uczestnictwa w forum (wcześniej wydarzenie organizowane przez Samodzielny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie). W trakcie spotkania omówione zostaną zarówno drogi zakażenia, jak i bezpieczne zachowania seksualne. Do współpracy zaproszono ekspertów z Niemiec.

Pamiętajmy, każdy ma możliwość wykonać  badanie na obecność przeciwciał anty- HIV anonimowo i bezpłatnie w  Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego w Szczecinie. Dodatkowo można skorzystać z oferty  szybkich testów HCV.

Godziny otwarcia punktu: poniedziałek 15:00-18:00, wtorek 15:00-18:00, środa 15:00- 18:00 do końca grudnia 2019 roku, czwartek 15.00-18.00, środa 15:00- 18:00. Nr tel. w godzinach otwarcia PKD 91 45 42 450.  Wyniki badań wydawane podczas następnego dyżuru. W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatnia osoba przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.

Telefon Zaufania HIV – poniedziałki, czwartki w godzinach 15:00-18:00, 91 45 42 450.

W Koszalinie Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (Pkd) HIV/AIDS działa w  SPZOZ MSWiA (Poliklinika) przy ul. Szpitalnej 2 (III piętro). Czynny jest w środy w godz. 15.00 – 17.30 i w soboty w godz.  9.00 – 11.30.

 

Fot:  1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji „Czerwona kokardka” – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi – będzie w najbliższy weekend wyświetlana na wieży Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.