Kołobrzeg z rodzinnych fotografii: Baszta Lontowa i jej otoczenie

Temat Baszty Lontowej wracał niejednokrotnie w wielu kołobrzeskich mediach, a to za sprawą ponownej jej sprzedaży. Można mieć zastrzeżenia co do samej sprzedaży zabytków w prywatne ręce, można mieć zastrzeżenia do negocjacji, w których miasto odkupuje niemal za tyle samo, ile chce jej właściciel – ale jedno jest bezsprzecznie pewne: jest to zabytek, który należy chronić. Baszta zaczyna kolejny rozdział w swoim życiu, wracając na własność miasta. To jedno z najstarszych zabytków miasta, jego niezbywalna część. Zmieniało się otoczenie: ulica Dubois, przy której stoi Baszta, na zdjęciach jest jeszcze brukowana. Mało kto pamięta, że w sąsiedztwie baszty stały garaże widoczne na zdjęciach. Dziś, po drugiej stronie ulicy, jest stylizowana zabudowa. Otoczenie się zmienia, a Baszta od wieków stoi w tym samym miejscu.

Zdjęcia prawdopodobnie z początku lat 70. To już również historia.

 

 

Zarys historyczny Baszty i jej otoczenia można ujrzeć chociażby na grafikach i starych zdjęciach, których bogatą kolekcję posiada kołobrzeskie Muzeum Patria Colbergiensis:

 

Dawny budynek starostwa, wybudowany w latach 1903-1904 (obecnie hotel “Centrum”). Stał wraz z Basztą Lontową przy Placu Pruskim (obecnie Plac Płk. Przybylskiego). Widok z rejonu skrzyżowania Kummert Strasse (obecnie Jana Pawła II) z Dom Strasse (obecnie Katedralną).

 

Plac Pruski. W tle Baszta Lontowa a za nią kościół Mariacki.