Nie ma szczęścia do architektury narożnik przy Placu Ratuszowym i ulicy Giełdowej. Dom Handlowy Gustawa Zeecka, potem Elwa i obecnie galeria Hosso to bryły, które – mówiąc kolokwialnie – od początku XX wieku pasują do tej części miasta jak pięść do nosa, choć same w sobie są oryginalnymi budowlami.
12 marca 1914 roku Gustav Zeeck otwiera pierwszy w tym miejscu Dom Handlowy. Jak podaje dr Hieronim Kroczyński w dziele “kronika Kołobrzegu”, firma Zeecka wykupiła od Waltera Richnowa stary dom w narożniku Rynku i dzisiejszej Giełdowej, gdzie dotychczas był sklep gospodarstwa domowego. Sklep ten został wyburzony. Postawiony nowy budynek został zaprojektowany przez architekta Korffa, był nowoczesny, konstrukcji żelbetonowej, obłożona piaskowcem, z nowoczesnym wyposażeniem. W okresie międzywojennym następuje rozbudowa domu handlowego, kosztem wyburzenia kamienic mieszczańskich, usytuowanych w kierunku dzisiejszej Ratuszowej. W ówczesnym Kolbergu był to największy dom handlowy, zatrudniający blisko 400 osób.
Dr Kroczyński wspomina, że “z punktu widzenia konserwacji zabytków lokalizację domu towarowego Zeecka oceniano negatywnie, jako brutalną ingerencję nowoczesności w starą zabudowę średniowiecznej części miasta“. Jak pokazały następne lata, podobnie oceniano kolejne budynki, które stanęły w tym miejscu.
Sklep istniał do rozpoczęcia II wojny światowej, pod jej koniec na gmach spadły bomby lotnicze. Wnętrze zostało całkowicie spalone, a strop zawalony.
Ruiny budynku stały aż do połowy lat 60., kiedy to rozpoczęto budowę Fabryki Podzespołów Radiowych “Elwa”. W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej była to największa fabryka w mieście. W latach 90. zakład został postawiony w stan likwidacji, sprzedano sprzęt i część budynków. W miejscu zburzonych budynków postawiono nowe kamienice stylizowane na przedwojenne, pozostał nieużytkowany przez kilka lat główny budynek. Do czasu, gdy wybudowano obecną Galerię Hosso – architektonicznie całkowicie odbiegającą od zabudowy całego ścisłego centrum miasta. Budynek jest, istnieje, a może poprzez wygląd kontynuuje swoistą “tradycję” tego narożnika.