2019: Co wczoraj obiecali kandydaci, dziś: parlamentarzyści – elekci.

Za nami wybory parlamentarne. Wybraliśmy posłów i senatorów. To jednak nie koniec maratonu wyborczego, bo przyszły rok to wybory do rad osiedli oraz wybory Prezydenta RP. Na razie jednak wiemy, kto wygrał, kto przegrał. Z tej okazji warto przypomnieć sobie i podsumować, co obiecali kandydaci, by przy następnych wyborach móc ich z tego rozliczyć.  

Poseł Marek Hok wraz z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem obiecywał „Piątkę dla Kołobrzegu”.  W swoich spotach wyborczych mówił: „Zróbmy wszystko, by znaleźć młodzieży, która tam ćwiczy, lepszy teren do rozwoju każdego talentu muzycznego„.  „Żeby teren przy osiedlu Europejskim, będący obecnie własnością Agencji Mienia Wojskowego, został przekazany na park rodzinny„.Zapewniał: „Podniesiemy poziom opieki medycznej. Proponuję, aby ponad podziałami dbać o kołobrzeski szpital„. Mówił również o bezpieczeństwie komunikacyjnym Kołobrzegu.

Te właśnie pięć punktów tworzyło tak zwaną „Piątkę dla Kołobrzegu”. Formalnie brzmiała ona tak:
✅Skomunikujemy region! Drogi S6 i S11 to nasz priorytet.
✅Postawimy na rozwój transportu kolejowego.
✅Czas na Europejską służbę zdrowia! Zmodernizujemy szpital w Kołobrzegu dla dobra pacjentów
✅Postawimy na aktywność całych rodzin. Stworzymy Park Rodzinny.
✅Dzieci muszą mieć przestrzeń do rozwoju. Znajdziemy właściwy obiekt dla Szkoły Muzycznej.

(poniżej dalsza część tekstu)

Ale kołobrzeskie Prawo i Sprawiedliwość dawało „Szóstkę”, nazwaną podwójnym hat-trickiem. Na sześć punktów składają się następujące punkty:
1. Prom pasażersko – samochodowy z Kołobrzegu na Bornholm. „Zbudujemy taki prom z Kołobrzegu, to jest wzmocnienie oferty turystycznej” – mówił poseł – elekt Czesław Hoc.
2. Na zalążku 8 Batalionu remontowego otworzony będzie 12 pułk logistyczny w Kołobrzegu i jako zabezpieczenie logistyczne 12 Zmechanizowanej Dywizji Szczecińskiej.  Poseł elekt obiecywał „ponad 500 zatrudnionych nowych osób, kadry„.
3. Kołobrzeska Rada Przedsiębiorczości
4. Zespół Szkół Morskich ma przejść pod resort Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
5 Muzyczny Kołobrzeg – miałaby powstać szkoła muzyczna II stopnia.
6. Parsęta perłą rzek morskich: raj wędkarski, wzmocnienie brzegów.
Był to jednak „podwójny hat-trick” Czesława i Henryka. Do Sejmu dostał się jednak tylko jeden, poseł – elekt Czesław Hoc. Czy owa szóstka podzieli się na jeden hat-trick, czy zostaną zrealizowane wszystkie obietnice?

(poniżej dalsza część tekstu)

 

Czesław Hoc i Marek Hok podczas debaty gospodarczej podpisali deklarację utworzenia województwa środkowopomorskiego. „… będąc posłem podejmę działania, aby województwo zostało utworzone w bieżącej kadencji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Dołożę również najwyższych starań, aby nowo powstałe Województwo było gwarantem równego rozwoju Regionu, na całym jego obszarze„. Niestety, wyborców nikt w tym zakresie o zdanie nie pytał. I nie jest ważne, że któryś kandydat obiecał, iż społeczeństwo dopiero będzie pytane o to, czy chce utworzenia województwa środkowopomorskiego. To w jakim celu najpierw kandydaci podpisali deklarację? Podpisał ją również obecny poseł – elekt Piotr Zientarski.  Trzymamy za słowo – czy może byłoby lepiej, gdyby ta obietnica i deklaracja pozostała tylko na papierze..?

(poniżej dalsza część tekstu)

Janusz Gromek po raz kolejny przeszedł do historii. Najpierw był prezydentem miasta Kołobrzeg, który pełnił tę zaszczytną funkcję aż trzy kadencje. Teraz jest pierwszym senatorem ziemi kołobrzeskiej. Jego obietnice wyborcze pokrywają się z „Piątką dla Kołobrzegu”, gdyż nie startował samodzielnie, a jako kandydat Koalicji Obywatelskiej.  „Nie podoba mi się to, co przez ostatnie lata robi rząd PiSu w temacie demokracji, sądownictwa, naszego bycia w Unii Europejskiej. Byłem jestem i będę zwolennikiem bycia Polski w Unii Europejskiej, byłem i jestem zwolennikiem bezpieczeństwa Polaków i Polski” – mówił senator – elekt.

Posłów – o ile kadencja nie zostanie skrócona – wybraliśmy na 4 lata. Będzie to IX kadencja Sejmu RP.

Senat rozpocznie o jedną więcej, czyli X kadencję.