Młodzi organizują prawybory, #Lewica się cieszy z wyniku

W ramach Tygodnia Świadomości Obywatelskiej, uczniowie klas pierwszych kołobrzeskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika zorganizowali prawybory. Zasada była prosta: korzystając z modułu ankiety w e-dzienniku, uczniowie tej szkoły mogli oddać swój głos na partie biorące udział w wyborach do parlamentu RP.

Głosowanie trwało 4 dni. Było anonimowe, ale mogli wziąć w nim udział tylko uczniowie tej szkoły. Łącznie zagłosowało 328 uczniów, co stanowi 58 procent ogółu.

Głównym celem naszej tygodniowej akcji było promowanie obywatelskiej postawy, jaką jest udział w głosowaniu -informują organizatorzy.

W miniony wtorek Komisja Wyborcza m.in. z uczniów – organizatorów prawyborów i Tygodnia Świadomości Obywatelskiej zebrała się w internacie I LO w celu zamknięcia ankiety wyborczej opublikowanej w e-dzienniku. Wyniki mogą być zaskakujące, ale młodzież z „Kopernika” niejednokrotnie dała już przykłady swojej dojrzałości obywatelskiej. W uczniowskiej ankiecie zdecydowanie zwyciężyła Lewica, zdobywając 150 głosów. Drugie miejsce zapewniła sobie Koalicja Obywatelska, a trzecie: Konfederacja Wolność i Niepodległość. Czwarte zdobyła lista Prawa i Sprawiedliwości, natomiast ostatnie miejsce należało do Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Uczniowska ankieta zbudowała nie tylko Lewicę – nas również, bowiem jest zbieżna z sondażem zorganizowanym przez Niezależne Media, w którym Lewica z dużym dystansem pokonała pozostałe komitety wyborcze. W naszym Koalicja Obywatelska również zdobyła drugie miejsce. O wynikach szczegółow informowaliśmy w materiale:  Wyniki naszego sondażu: Sejm RP. Lewica pokonuje Koalicję Obywatelską, PSL na trzeciej pozycji. Prawdziwym sprawdzianem będzie jednak dzień 13 października.

  • Dziękujemy wszystkim, którzy zagłosowali oraz pomogli nam zorganizować Tydzień Świadomości Obywatelskiej. Prosimy o niewykorzystywanie wyników naszych prawyborów do agitacji politycznej, szczególnie przez osoby czynnie zaangażowane w politykę lub kandydujące w wyborach -piszą organizatorzy.

Młodzieży i jej opiekunowi należy pogratulować pomysłu i realizacji.  Lewica pochwaliła się wynikiem tych sondaży na szczególnie popularnym wśród polityków Twitterze. Choć nie do końca wpis o wynikach jest zgodny z intencjami i prośbą młodzieży, to jednak trudno się dziwić, że Lewica jest zadowolona z wyniku zwłaszcza, że osiągnęła go wśród młodych ludzi. Czy dorośli politycy się czegoś od młodych nauczą?  Wszystko okaże się  już w najbliższą niedzielę.