Zbadaj płuca w Koszalinie. „Biała Sobota” już 12 października.

Na darmowe badanie płuc zaprasza Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Badania wykonać będzie można w sobotę 12 października br. w ramach akcji „Biała Sobota”, którą szpital organizuje z okazji Dni Spirometrii 2019. Będzie też możliwość konsultacji u lekarza pulmunologa. Akcję wspiera Pomorze Zachodnie.

Spirometria to podstawowe badanie oceniające pojemność płuc i przepływ powietrza. Pozwala wykryć wiele schorzeń, a samo badanie jest bezbolesne. Pacjent wykonuje gwałtowny wydech do urządzenia, które mierzy stan układu oddechowego. Dwie godziny przed badaniem nie należy spożywać obfitego posiłku, godzinę przed  palić tytoniu, 45 minut przed wykonywać intensywnego wysiłku. Badana osoba nie powinna mieć na sobie ciasnego, krępującego ruchy stroju.

Hasłem ogólnoeuropejskiej kampanii 2019 jest „Oddychanie czystym powietrzem przyczynia się do poprawy stanu zdrowia osób z alergią, astmą i POCHP”, a w Polsce do hasła „Oddychaj czystym powietrzem” dodajemy: „Zatrzymaj astmę i POCHP”.

Obecnie na choroby obturacyjne płuc choruje ponad 6 mln Polaków. Połowa chorych na astmę i 70% chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie.

Bezpłatne badania w ramach „Białej Soboty”
Sobota 12 października br. godz. 9.00 – 12.00
Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie
ul. Niepodległości 44-48, wejście „B”