„Bal maskowy” w ten weekend w Operze na Zamku w Szczecinie

Na scenę Opery na Zamku w ten weekend wraca „Bal maskowy” G. Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Spektakle można zobaczyć w sobotę 12 października o 19.00 i w niedzielę 13 października o 18.00.

Opis:

„Bal maskowy” Giuseppe Verdiego to kwintesencja opery włoskiej. Po prostu arcydzieło. Już od prapremiery w 1859 roku święcił triumfy, zachwycona publiczność wywoływała kompozytora aż 20 razy. W  inscenizacji Opery  –  z ożywionymi duchami monarchów w szczecińskim zamku.

Opowiada historię zakazanej miłości, rzekomej zdrady, tragicznej przepowiedni, spisku, fałszywego oskarżenia i wreszcie morderstwa na tytułowym balu. Połączenie tragizmu z komizmem, dramaturgiczny rozmach, bogactwo wspaniałych arii, chór, balet i mistrzowskie sceny zbiorowe – to wszystko składa się na Verdiowskie arcydzieło i urzeka publiczność od blisko dwóch wieków.

Dynamiczna, przypominająca nieco kryminał akcja z lekką domieszką magii rozgrywa się w dworskich komnatach i w undergroundowym podziemiu. Historia osnuta jest na prawdziwej skrytobójczej śmierci Gustawa III, króla szwedzkiego panującego w XVIII wieku. Cenzorzy z czasów Verdiego nie zgodzili się jednak, by bohaterem była koronowana głowa i nakazali umieścić akcję „gdzieś na północy”. Po wielu perturbacjach ta trafiła w jednej ze wcześniejszych wersji na…  Zamek Książąt Pomorskich, dokładnie tu, gdzie mieści się Opera na Zamku. W ten sposób w szczecińskiej realizacji wymyślona fabuła zderza się z historycznym miejscem zyskując nowy wymiar artystyczny. Oglądamy dwa fascynujące światy: pierwszy – pełen oszałamiających toalet i pięknych komnat, feerii kolorów oraz drugi: mroczny, brudny, ciemny, z wszelkimi odcieniami szarości – przesycony tajemnicą i odrzuceniem świat podziemia i spiskowców. Reżyser Waldemar Zawodziński wręcz mistrzowsko namalował tę opowieść. Barwy obu wspomnianych światów kontrastują ją w takt libretta i muzyki, baśniowość miesza się ze współczesnością, ożywiła duchy, tworząc finalnie spektakl ponadhistoryczny. A wszystko subtelnie nawiązuje do Szczecina… Plastyczność, malarskość scenografii, fenomenalny ruch sceniczny, ekspresja artystów, napięcie – ten spektakl oszałamia i kradnie serca każdemu!

Realizacja:

Reżyseria i scenografia: Waldemar Zawodziński

Kierownictwo muzyczne: Vladimir Kiradjiev

Kostiumy: Maria Balcerek

Choreografia i ruch sceniczny: Janina Niesobska

Reżyseria świateł: Waldemar Zawodziński

Przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska

Asystent reżysera: Mirosław Kosiński

Obsada:

Amelia                              Joanna Tylkowska-Drożdż (12.10)

Lucyna Boguszewska (13.10)

Gustaw III                         Max Jota

Hrabia Ankarstrom         Tomasz Łuczak

Ulryka                               Ewa Zeuner

Oskar                                Victoria Vatutina

Christian                          Krzysztof Bobrzecki

Hrabia Ribbing                Adam Tomaszewski

Hrabia Horn                    Janusz Lewandowski

Sędzia                              Paweł Wolski

Służący Amelii                 Piotr Zgorzelski

Śmierć                             Andrzej Kieć

Orkiestra, chór i balet Opery na Zamku      


Dyrygent
                       Vladimir Kiradjiev

 

Fot. D. Gorajski©Opera na Zamku