Żywa lekcja historii: uczniowie z klasy VI E dotknęli przeszłości

Uczniowie klasy VIE z kołobrzeskiej „Trójki” uczestniczyli w fascynującej lekcji historii. Wszystko za sprawą Muzeum Oręża Polskiego i  dr Roberta Dziemby, który  przeprowadził klasę przez wieki Kołobrzegu: od średniowiecza po czasy współczesne.  

Uczniowie rozpoczęli swoją podróż w czasie od czasów średniowiecza, gdzie na podstawie specjalnej makiety poznali, jak wyglądał średniowieczny gród i gdzie się mieścił. Kto nie pamiętał, ten sobie przypomniał,  kiedy miasto otrzymało prawa miejskie i co się z tym wiązało, dlaczego uzyskanie praw miejskich było tak ważne dla rozwoju miasta. Uczniowie dowiedzieli się również, dlaczego sól była tak cenna.  Na rycinach ściennych zobaczyli, jak wyglądało miasto i co z zabytków zachowało się do dziś. Zobaczyli oryginalne monety srebrne, oryginalne rzeczy użytku codziennego znalezione podczas różnego rodzaju prac na terenie miasta. Największe zainteresowanie młodzieży wzbudziła broń. Mogli zobaczyć, jak trudno było przeładować karabin skałkowy, a także przekonali się, jak ciężkie były kule armatnie. Dowiedzieli się także, czym różni się armata od moździerza.

Na koniec dr Dziemba przygotował dla młodych widzów filmowy dokument dziejów miasta Kołobrzeg. Młodzież zobaczyła, jak wyglądało oblężenie twierdzy Kołobrzeg w roku 1807, obejrzeli dokumentację późniejszych czasów, również z czasów II wojny światowej i jak wyglądał Kołobrzeg podczas walk. Zobaczyli ślubowanie z morzem oraz powojenny trud odbudowy, do czasów współczesnych. Na koniec młodzież miała wiele pytań do prowadzącego. Niewątpliwie pouczająca i ciekawa dyskusja rozwinęła się nad tematem broni jądrowej i Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

Klasa VI E ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kołobrzegu  składa serdeczne podziękowania dla dr Roberta Dziemby oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu za tak ciekawie przedstawioną żywą lekcję historii. To, że młodzież z zainteresowaniem słuchała do ostatniej chwili jest najlepszym dowodem na to, że taka wizyta była bardzo ciekawie przygotowana, bardzo interesująco przedstawiona i z pewnością młodzież szybko tak zdobytej wiedzy nie zapomni.