Jubileusz 70-lecia doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim

Konferencja i warsztaty dla nauczycieli, uroczysta gala, a także specjalne wydanie Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje” – wszystko to w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim. Uroczystości, organizowane przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, rozpoczną się 16 września br. odsłonięciem tablicy pamiątkowej na budynku siedziby placówki w Szczecinie, a zakończą na drugi dzień warsztatami dla nauczycieli.

Jubileusz 70 – lecia pokazuje piękną historię rozwoju oświaty na Pomorzu Zachodnim. Jestem pewien, że bez względu na wyzwania, jakie mogą pojawić się w przyszłości, nauczyciele zawsze będą jak dotychczas niezawodni, również dzięki dążeniu do doskonalenia i zaspokajania ciekawości świata – cech wpisanych w ten zawód. Gratuluję pięknej karty w historii naszego regionu i miasta

mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 Jubileuszowe obchody rozpoczną się 16 września br., o godz. 12, odsłonięciem tablicy pamiątkowej na budynku siedziby ZCDN w Szczecinie. W tym samym dniu, o godzinie 14.00, w Operze na Zamku w Szczecinie, odbędzie się uroczysta gala, w której uczestniczyć będą m.in. władze rządowe i samorządowe, byli pracownicy ZCDN-u, a także osoby działające na rzecz podnoszenia jakości edukacji i doskonalenia nauczycieli w województwie. Podczas uroczystości zostaną wręczone medale i nagrody specjalne dla najbardziej zasłużonych osób związanych z działalnością placówki oraz rozwojem oświaty na Pomorzu Zachodnim.

Konferencja dla nauczycieli „Od nauczania do uczenia się. Kierunki rozwoju współczesnej edukacji” odbędzie się 17 września w siedzibie ZCDN. Jej gościem specjalnym będzie Margret Rasfeld, twórczyni Budzącej się Szkoły, dyrektorka Ewangelickiej Szkoły Zintegrowanej Berlin-Centrum, innowatorka systemu kształcenia oraz laureatka wielu nagród z dziedziny edukacji. Po części wykładowej rozpoczną się warsztaty dla nauczycieli, które poprowadzą eksperci:

  • Ewa Radanowicz – dyrektorka Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzająca placówką według autorskiego programu;
  • Anna Graczyk – prezeska Stowarzyszenia POLITES, specjalistka ds. wolontariatu oraz stypendystka Fundacji Roberta Boscha i Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego „Kształtować Europę – kształcenie polityczne w akcji”;
  • Szymon Osowski – prawnik, od 2007 roku związany z Siecią Obywatelską Watchdog Polska, od 2010 roku prezes stowarzyszenia, w roku 2014 odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działanie na rzecz demokracji;
  • Magdalena Jurewicz – wykładowczyni Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, socjolożka pracująca z dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzicami, koordynatorka sieci szkół praktyk oraz procesu doskonalenia nauczycieli-mentorów w Szkole Edukacji.

 

Udział w wykładzie oraz w warsztatach dla nauczycieli jest bezpłatny, obowiązkowa rejestracja za pośrednictwem internetowego systemu obsługi szkoleń (www.szkolenia.zcdn.edu.pl).

 

Z okazji jubileuszu wydany zostanie także specjalny numer „Refleksji”, Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego.

 

Szczegółowych informacji dotyczących obchodów udziela Natalia Cybort-Zioło, wicedyrektor ZCDN, tel. 91 435 06 49, e-mail: ncybort-ziolo@zcdn.edu.pl .

Fot. ZCDN Szczecin