Pszczelarze świętują w Kamieniu Pomorskim

O tym, że Pomorze Zachodnie produktami pszczelimi stoi, będzie można przekonać się w Kamieniu Pomorskim. XII edycja Wojewódzkich Dni Pszczelarza to doskonała okazja, aby poznać sposoby produkcji i smaki zachodniopomorskich miodów czy dowiedzieć się jak wygląda na co dzień praca pszczelarza. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 września 2019 roku. Udział w nim zapowiedział wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Wojewódzkie Dni Pszczelarza mają promować regionalne miody czy nalewki. Ponadto są doskonałą okazją dla wszystkich mieszkańców do zapoznania się z ciężką pracą pszczelarzy, sposobami produkcji miodów i wyrobów pszczelarskich oraz tradycjami związanymi z tym zawodem. Urozmaiceniem wydarzenia będą imprezy towarzyszące takie jak: kiermasz miodów, konkursy dla dzieci oraz występy artystyczne. W programie uwzględniono także wykłady i pokazy dotyczące wszelkich aspektów pszczelnictwa, które pełnią rolę ważnego wsparcia merytorycznego pszczelarzy, wzmocnienia całej branży pszczelarskiej czy wręcz odbudowy i powiększenia ilości rodzin pszczelich w naszym województwie.

Organizatorem przedsięwzięcia, w którym udział wezmą polscy i zagraniczni pszczelarze, jest Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Szczecinie. Wydarzenie wspiera Urząd Marszałkowski. Na jego przeprowadzenie samorząd województwa przekaże kwotę 20 tys. zł.

Pomorze Zachodnie od lat jest jednym z najważniejszych regionów dla polskiego pszczelarstwa, dlatego władze samorządu województwa wspierają to środowisko na różne sposoby. Np. w 2019 roku w budżecie województwa przewidziano m.in. 300 tys. zł na wymianę węzy pszczelej. O tym, że warto pomagać pszczelarskiej branży świadczy fakt, iż na liście produktów tradycyjnych miody czy nalewki na bazie miodów stanowią najliczniejszą reprezentację.

 

Wojewódzkie Dni Pszczelarza

Sobota, 7 września 2019 roku

Godz. 10-13 – wykłady z okazji wojewódzkich dni pszczelarza, hala widowiskowo-sportowa

Godz. 14, stadion miejski

Kamień Pomorski