3 osoby zginęły, 20 rannych, 87 pijanych kierowców – policyjny bilans sezonu letniego w powiecie kołobrzeskim.

Ostatnie dwa miesiące to czas wytężonej pracy kołobrzeskich oraz wspierających ich w sezonie letnim policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie. Mundurowi czuwali nad bezpieczeństwem osób odpoczywających na terenie naszego województwa, prowadzili wzmożone działania na drogach dojazdowych do miejsc letniego wypoczynku, dbali o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą oraz prowadzili działania profilaktyczne, by uwrażliwić najmłodszych oraz ich najbliższych na zagrożenia jakie mogą wystąpić gdy nie zachowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wakacje to także czas dużych imprez masowych na terenie powiatu kołobrzeskiego, które zabezpieczali nasi policjanci.

W okresie wakacyjnym na drogach powiatu widoczny był wzmożony ruchu kołowy. Policjanci ruchu drogowego podczas czuwając nad bezpieczeństwem na drogach kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów.

W trakcie sezonu letniego doszło do 19 wypadków, w których śmierć poniosły 3 osoby, a 20 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego policjanci odnotowali o 2 wypadki więcej.
Pomimo wielu apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, podczas działań na drogach zatrzymano 87 kierujących, którzy kierowali po alkoholu. Policjanci przebadali 4657 osób na zawartość alkoholu. Łącznie policjanci Ruchu Drogowego ujawnili 2579 wykroczeń .

Do najczęstszych mające największy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym jakie popełniano na drogach to m.in. przekroczenie dopuszczalnej prędkości, 757 wykroczeń z czego 26 to tak zwane 50 +. Nieustąpienie pierwszeństwa 64 wykroczenia oraz nieprawidłowe wyprzedzanie które odnotowano 48 razy. W sezonie letnim nieznacznie wzrosła ilość kolizji drogowych odnotowaliśmy 388 zdarzeń.

Policjanci prewencji w sezonie letnim interweniowali 2729 razy ujawniając przy tym 1340 wykroczeń głównie zakłócenia porządku, kradzieże czy spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Mundurowi zatrzymali również 69 poszukiwanych osób.

Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu wszczęła 485 spraw kwalifikowanych jako przestępstwo o 172 mniej niż w roku ubiegłym z wykrywalnością na poziomie 60 procent.

Przed nami kolejne wyzwania, niedługo zmienią się warunki atmosferyczne i niezbędna będzie wzmożona czujność oraz rozwaga i stosowanie się do przepisów uczestników ruchu drogowego. Uczniowie mogą liczyć na wzmożone patrole zapewniające bezpieczną drogę do szkoły.