Inwestycja w mieszkania: socjalne, komunalne i pod wynajem może ruszyć już w przyszłym roku.

Jeśli wszystko odbędzie się bez komplikacji, już w przyszłym roku może ruszyć budowa kompleksu budynków mieszkań socjalnych, komunalnych i na wynajem na osiedlu Witkowice w Kołobrzegu. Łącznie ma być wybudowanych 11 budynków 4 i 6 piętrowych.  Wstępnie zakładana jest wersja, że przybędzie 264 mieszkań, ale to może się jeszcze zwiększyć o dodatkowe 70.

Obecnie w kolejce na mieszkania socjalne czy komunalne oczekuje 440 rodzin. Planowana inwestycja na osiedlu Witkowice zakłada budowę osiedla przyjaznego dla mieszkańców, z miejscami parkingowymi, 1,2 i 3-pokojowymi. Koncepcja budowy mieszkań pod wynajem jest jeszcze rozważana, ale również jest brana pod uwagę w tej samej inwestycji. Maja one być w innym standardzie niż mieszkania na Rybackiej: przede wszystkim mają mieć balkony, współczynnik parkingowy 1:3, mają być wiatki na rowery, miejsca plac zabaw, fotowoltaika i wiele innych rozwiązań. Z założenia mają to być budynki wielorodzinne niepodpiwniczone z balkonami słupowymi. W budynkach  mieszkania dla niepełnosprawnych (łącznie co najmniej 20 mieszkań na osiedlu). Do mieszkań przystosowanych  dla osób niepełnosprawnych poruszającym się na wózku przynależne ogródki. W każdym budynku pomieszczenie  gospodarcze-wózkownia, plac zabaw z huśtawką dla dzieci niepełnosprawnych, ławki, wolnostojące wiaty na rowery.

  • Chcemy zastosować tu jak najwięcej rozwiązań ekologicznych – mówiła prezydent Anna Mieczkowska.

Prezydent podkreśliła, że nie jest zwolennikiem tworzenia bloków socjalnych czy komunalnych. Standard tych rodzajów mieszkań w budownictwie na Witkowicach ma być taki sam.

Prezes KTBS Robert Cieciora mówił również o mieszkaniach pod wynajem. Mają one być w takim samym standardzie co mieszkania socjalne i komunalne. Z założenia mają być one dla osób, które mają zbyt wysokie dochody, by otrzymać mieszkanie komunalne, a zbyt małe, by otrzymać kredyt na zakup nieruchomości. Do takich mieszkań również

  • Jest tu zastosowana inna inżynieria finansowa. Rozważamy budowa takich mieszkań z możliwością wykupu, a cena czynszu uzależniona będzie od wkładu własnego najemcy, od jego partycypacji w kosztach – podkreślił.

Jeśli Rada Miasta przyjmie projekt uchwały, już w styczniu może ruszyć przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie całego kompleksu. Robert Cieciora dodaje, że całość powinna być wybudowana w systemie “zaprojektuj i wybuduj”, co da gwarancję wykonania całego projektu na takich samych warunkach.  Do zagospodarowania jest niespełna 3 hektary terenu przy ulicy Witkowice. KTBS w imieniu Gminy Miasto Kołobrzeg  zamierza złożyć wniosek na finansowe wsparcie tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem z Funduszu Dopłat. Możliwe wsparcie do 50% wkładu własnego Gminy Miasto Kołobrzeg.

Można zwiększyć ilość mieszkań ale uzależnione jest to od możliwości umieszczenia na działce miejsc postojowych. Decyzja w tej sprawie zapadnie po przedstawieniu koncepcji projektowej zakładającej zwiększenie wysokości budynków przy jednoczesnym wygospodarowaniu dodatkowych miejsc parkingowych. Planuje się ogrzewanie obiektów poprzez zlokalizowanie  kotłowni gazowej.  Czas budowy osiedla przewidziano na 4-5 lat. KTBS zamierza oddawać inwestycje etapami:
I etap- 4 budynki (ok 90 mieszkań)
II etap- 4 budynki (ok 90 mieszkań)
III etap-3 budynki (ok 80 mieszkań)
Struktura mieszkań: 20% mieszkań jednopokojowych
20% mieszkań trzypokojowych
60% mieszkań dwupokojowych
Metraż mieszkań od 25m2 do 70 m2.

Więcej w materiałach wideo: prezesa Roberta Cieciory oraz Prezydent Miasta Anny Mieczkowskiej