2019: Coraz więcej oficjalnych kandydatów w tegorocznych wyborach. Stanisław Wziątek nie będzie się ubiegał o mandat poselski.

Wybory do Sejmu i Senatu już za 57 dni. Tylko dwa ugrupowania podały pełny skład list swoich kandydatów. W tym Koalicja Obywatelska, ale nie podała jeszcze nazwisk do Senatu, a nieoficjalnie wiadomo, że będą jeszcze zmiany na listach. 

Zgłaszanie list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów w celu zarejestrowania według kalendarza wyborczego ma się zakończyć 3 września 2019 r. o godz. 24:00. W wyborach do Sejmu Polska podzielona została na 41 okręgów. Kołobrzeg jest w okręgu nr 40.

Do Senatu mamy podział na 100 okręgów, wśród których Kołobrzeg jest ujęty w okręgu nr 99 obejmujący powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki.

10 sierpnia Zachodniopomorskie Polskie Stronnictwo Ludowe i PSL Kołobrzeg  ogłosiło swoje listy do Sejmu:
Z okręgu Nr 40 Koszalin do Sejmu startują:
1. Radosław Lubczyk
2. Stefan Romecki
3. Elżbieta Gumińska-Wasiak
4. Lech Bany
5. Jerzy Harłacz
6. Agnieszka Brodowska
7. Stanisław Kuczyński
8. Aldona Piaskowska
9. Adam Drapała
10. Roman Wiśniewski
11. Sylwia Halama
12. Grażyna Buczek
13. Piotr Iwat
14. Halina Samek
15. Marcin Majczyna
16. Ryszard Mićko

Koalicja Obywatelska: w okręgu nr 40 Koszalin listę otwiera bez zmian Sławomir Nitras, natomiast dalej jeszcze lista wygląda następująco:

2 Czuczak Tomasz
3 Karlińska Elżbieta
4 Suski Paweł
5 Grygorcewicz Barbara
6 Hok Marek
7 Strząbała Tomasz

Choć taka lista nadal oficjalnie widnieje, to jednak wiemy nieoficjalnie, że poseł Marek Hok ma startować z wyższej pozycji. Nie ma jeszcze informacji oficjalnych o kandydatach do Senatu. Pełne listy do Sejmu i Senatu Koalicja zapowiada, że upubliczni w przyszłym tygodniu.

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło już pełne listy wyborcze we wszystkich okręgach i tu zmiany już nie powinny nastąpić:
1. Czesław Hoc
2. Paweł Szefernaker
3. Małgorzata Golińska
4. Stefan Strzałkowski
5. Marek Subocz
6. Artur Wiśniewski
7. Jan Owsiak
8. Izabela Sozańska-Majchrzak
9. Jakub Pyżanowski
10. Ryszard Chróściel
11. Barbara Nagórska
12. Grzegorz Błaszczyk
13. Barbara Kędzior
14. Halina Sztreja
15. Jacek Szadzewicz
16. Emilia Niemyt

W wyborach do Senatu RP mamy łącznie w całej Polsce 100 okręgów. Kandydatem na senatora z tego ugrupowania jest Henryk Carewicz.

Podobnie w przyszłym tygodniu swoich kandydatów ma zaprezentować Lewica. Tu możemy się spodziewać wielu niespodzianek, bowiem poseł V, VI oraz VII kadencji Sejmu RP, były wojewoda Stanisław Wziątek, nie będzie się ubiegał o mandat posła w tegorocznych wyborach. Jest to dla wielu osób niemałym zaskoczeniem, o tym jednak szerzej napiszemy w przyszłym tygodniu.

Na wszelkie zmiany i zgłoszenia kandydatów jest czas maksymalnie do północy 3 września.