Aresztowany za stalking, drugi za znęcanie się. Przemoc w rodzinie nie może “zostawać w rodzinie”.

Kołobrzescy policjanci zatrzymali dwóch sprawców przemocy domowej: 29-letniego mieszkańca Gminy Gościno oraz 37- latka z Gminy Kołobrzeg.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu mężczyznom i umieszczenie jednego z nich w areszcie. Wobec drugiego orzeczono zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi. 
O zdarzeniach kołobrzeska policja została powiadomiona w ubiegłym tygodniu. Z relacji przekazanej funkcjonariuszom wynikało w pierwszym przypadku, że mężczyzna, uporczywie nękał mieszkankę Kołobrzegu wydzwaniając na telefon komórkowy , nachodząc w mieszkaniu, śledząc i awanturując się. Za ten czyn usłyszał zarzut tzw. “stalkingu”. Dodatkowo od początku roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad bratem i ojcem bijąc, poniżając i grożąc pozbawieniem życia. Sąd zastosował wobec 37-latka 3 miesięczny areszt.

Drugie zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Gościno gdzie zatrzymano 29-latka. Mężczyzna usłyszał zarzuty znęcania się, kradzieży oraz posiadania narkotyków. Policjanci ustalili , że zatrzymany od dwóch lat znęcał się nad swoja matką poprzez groźby, pobicia i wulgaryzmy. Dodatkowo dokonał kradzieży na szkodę swojej matki. Wartość strat, jakie wyceniła kobieta to kwota ponad 2 tysięcy złotych. W trakcie zatrzymania policjanci ujawnili również przy mężczyźnie narkotyki -pół grama marihuany. Decyzją Prokuratury mężczyzna musi opuścić lokal, ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz zastosowano dozór policji.

Przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Bicie, krzyki, awantury,znęcanie fizyczne i psychiczne – to tajemnica wielu rodzin. “To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać”, “to sprawa rodzinna” – w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować.

0-22 668 70 00 – to numer telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – „Niebieska Linia”.