Kołobrzeg z rodzinnych fotografii: Wszystkie barwy lipca, czyli FPŻ 1974

Któż nie pamięta uroczego utworu, w którym… „Wszystkie barwy lipca znajdziesz w Kołobrzegu…?” Premiera tego utworu miała miejsce w roku 1976, wykonawczyni Nina Urbano otrzymała  nagrodę Złotego Pierścienia.  Sam Festiwal odbywał się regularnie w Kołobrzegu od 1969 roku.  Towarzyszyły mu uliczne pochody orkiestr i pokazy mundurowych uczestników.

Defilada na zdjęciach to finał konkursu dla Jednostek Wojskowych na wykonanie PIOSENKI MARSZOWEJ. Brał w niej udział m.in. 4 Pułk Artylerii (JW 2527) z ul. Mazowieckiej:

  • …i ja osobiście też. Nam przypadła II lokata – informuje nas Zygmunt Wiśniewski, uczestnik i Czytelnik, który zobaczył nasze zdjęcia na stronie FB i dodaje: – Dowódcą jednostki był pułkownik Kazimierz Wolski, a II baterii – mojej – był p.por. Zbigniew Błaszczuk.

Wiadomości uzupełnił również 4 Pułk Artylerii (JW 2527): 

  • Wtedy najczęściej żołnierze 4. pa wyjeżdżali na poligon albo na przykoszarowy (garnizonowy) plac ćwiczeń na Błotnicę. Koszary musiały być puste – tam lokowali się na czas festiwalu artyści.

Na zdjęciach: Festiwal Piosenki Żołnierskiej i uliczna defilada z roku 1974.  A mimochodem dodamy, że… palma jednak rosła w Kołobrzegu! Ale to tak tylko przy okazji o tym wspominamy, gdyż na zdjęciach jest naoczny dowód. Kto pamięta…? – zobacz galerię i … unikalne znaczki poniżej.

Ta sama defilada od innej strony i uczestnicy z bliska:

Festiwal Piosenki Żołnierskiej to również winylowe płyty, wydawane z największymi przebojami każdego roku po Festiwalu. Wydarzenie to było również okazją do produkcji znaczków – wpinek. Przedstawiamy kilka z nich, w tym unikalną z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Połczynie Zdroju. Przypomnijmy, że pierwszy festiwal odbył się w lipcu 1967 w Połczynie-Zdroju. Rok później odbywał się jednocześnie w Kołobrzegu w dniach 3-7 lipca oraz w Połczynie-Zdroju. I z tego właśnie wydarzenia pochodzi unikalny znaczek, prezentowany jako nr 1.

Zobacz galerię wpinek z Festiwalu:

Jak już wspomnieliśmy, od 1969 roku Festiwal gościł już regularnie w Kołobrzegu. Zakończył się 11 lipca 1987 roku, od 1991 roku był organizowany jedynie „Arsenał Artystyczny” w Gdyni.

Ostatni Festiwal Piosenki Żołnierskiej, po 10 latach przerwy,  został zorganizowany w kołobrzeskim amfiteatrze w 1997 roku, niestety jego reaktywacja na stałe nie przyniosła rezultatu. Dziś piosenka żołnierska brzmi w Kołobrzegu, ale jedynie podczas konkursów dziecięcych lub występów kołobrzeskich chórów, w szczególności chóru „Kombatant”.

A wszystkim, którzy nie pamiętają „Wszystkich barw lipca” – przypominamy… 🙂

(wyk. Nina Urbano, słowa: Andrzej Kuryło, muzyka: Bogusław Klimsa i Włodzimierz Plaskota).