8.Kołobrzeg Suspense Film Festival: Piotr Cyrwus gościem Miasteczka Filmowego

W drugi dzień Międzynarodowego Suspense Film Festival w Kołobrzegu gościem Miasteczka Filmowego na  Plaży Wschodniej był Piotr Cyrwus. Towarzyszyła mu żona, Maja Barełkowska. 

 Oboje twierdzą, że aktorami zostali przez przypadek. Maja Barełkowska przygotowywała do egzaminu aktorskiego koleżankę i odpytując ją z wiersza, który miała na nim wyrecytować, pomyślała, że właściwie za rok to ona sama może taki wiersz przed komisją zadeklamować. Piotra Cyrwusa natomiast do aktorstwa popchnęła matematyka, a konkretnie jej nieznajomość.

  • Miałem takie problemy z matematyką, no kompletnie nie wchodziła mi do głowy, że pomyślałem: chyba zostanę aktorem – śmieje się. – Trzeźwo oceniałem swoje szanse, a właściwie braki i pomyślałem, że do szkoły aktorskiej dostanę się za trzecim razem. Ale udało się za drugim!

Są aktorami, którzy swój zawód traktują z wielką pasją. Ich pierwszą miłością jest teatr, ale zgodnie twierdzą, że w tym zawodzie trzeba być elastycznym i gotowym na zmiany.

  • Każdą propozycję, którą dostaję najpierw oceniam pod kątem artystycznym, ale potem stosuję drugie kryterium: czy tę rolę będę mogła pokazać mamie i dzieciom

– mówi aktorka i dodaje, że kocha grać w obcym języku. Właśnie skończyła zdjęcia do duńsko-francusko-niemiecko-czeskiego serialu, w którym u boku Jadwigi Jankowskiej-Cieślak zagrała zakonnicę.

Piotr Cyrwus przyznał, że za popularnością nie przepada i zdradził, że grając Rysia Lubicza w „Klanie” był już tą rolą zmęczony, stąd decyzja o odejściu z serialu.

  • Często się z tym moim Rysiem nie zgadzałem, kłóciłem się z reżyserem i producentem o to, co powinien robić – mówi aktor. – Ale któregoś dnia producent powiedział mi: „Piotruś, ja nie robię tego serialu dla ciebie, tylko dla ludzi”. Głupio mi się zrobiło i uspokoiłem się. W tamtych czasach, każdy odcinek oglądało 5 mln ludzi, w święta nawet 10 mln, przebić tę oglądalność potrafił tylko Adam Małysz!

Aktor zdradził też, że początkowo rolę jego serialowej żony, Grażynki miała zagrać Maja Barełkowska, ale producenci stwierdzili, że… nie pasują do siebie.

  • I tak serialową Lubiczową została Małgorzata Ostrowska-Królikowska, a ja przez 14 lat miałem dwie żony

– śmieje się aktor.

 Dotychczasowe edycje Festiwalu spotkały się z dużą sympatią widzów i mediów. Podczas siedmiu dotychczasowych edycji Suspense Film Festival w Kołobrzegu odbyło się ponad 300 projekcji filmów, a festiwal gościł 280 aktorów i twórców filmowych z Polski i ze świata. Gospodarzem imprezy jest Miasto Kołobrzeg, Festiwal odbywa się również dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerem imprezy od początku jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Zdrojowa Hotels, która gości uczestników Festiwalu w swoich 5-gwiazdkowych Marine Hotel ***** i Diune Hotel*****.

Fot. Marek Kawęcki