8.Kołobrzeg Suspense Film Festival: Antek Królikowski w Miasteczku Filmowym

Pierwszym gościem Miasteczka Filmowego Międzynarodowego Suspense Film Festival w Kołobrzegu był Antoni Królikowski. Aktor świetnie znany widzom głównie ze swoich ról historycznych w rozmowie z Moniką Kowalską opowiedział o kulisach powstawania filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

Pochodzi z aktorskiej rodziny, talent ma we krwi. Specjalizuje się w rolach historycznych, bo historię lubi, szanuje i uważa, że bohaterów należy upamiętniać, również na ekranie. Ma w dorobku takie filmy jak „Miasto 44”, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „1920. Bitwa Warszawska” oraz seriale: „Drogi Wolności”, „Czas honoru”, „Bodo”. Akcja jego najnowszego filmu dzieje się podczas okupacji:

  • Gram niewielką rolę w „Czarnym mercedesie” Janusza Majewskiego na podstawie jego książki – zdradził zgromadzonym na plaży widzom. Pytany o kulisy kręcenia „Dywizjonu 303. Historia prawdziwa”, a szczególnie scen powietrznych bitew, wyznał: – Chciałbym wam powiedzieć, że lataliśmy wysoko w powietrzu, w prawdziwych samolotach, ale to by nie była prawda. Na planie mieliśmy jeden kokpit samolotu, do którego po kolei wsiadaliśmy i w nim kręcono nam zbliżenia: podczas lotu, scen ataku czy ucieczki. Natomiast po zakończeniu zdjęć mogliśmy wsiąść do symulatora lotów F16. Od razu powiem: tak mnie zemdliło, że wiem, że pilotem nie mógłbym zostać – śmiał się aktor.

Antek zdradził też, że lubi dobre, męskie kino (sam zagrał np. w „Karbali”), ale do jego ulubionych polskich filmów należą m.in. „Noce i dnie”.

  • Jako dziecko uciekałem z pokoju, kiedy ten film leciał w telewizji. Teraz wiem, że to genialne dzieło. Najwyraźniej musiałem do niego dorosnąć.

Dotychczasowe edycje Festiwalu spotkały się z dużą sympatią widzów i mediów. Podczas siedmiu dotychczasowych edycji Suspense Film Festival w Kołobrzegu odbyło się ponad 300 projekcji filmów, a festiwal gościł 280 aktorów i twórców filmowych z Polski i ze świata. Gospodarzem imprezy jest Miasto Kołobrzeg, Festiwal odbywa się również dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerem imprezy od początku jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Zdrojowa Hotels, która gości uczestników Festiwalu w swoich 5-gwiazdkowych Marine Hotel ***** i Diune Hotel*****.

Fot. Marek Kawęcki